+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Barbaros Kapalı Pazaryeri

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Barbaros Pazar Yeri şehrin yeni gelişen bölgesinde bulunmaktadır. Proje alanı orta ölçek site konutlarının arasında bulunmaktadır, dil birliği olmayan bir çevre dokusu ile çevrilmiştir ve kotlu bir alana sahiptir. Projenin, halihazırda dil birliği olmayan bir doku içerisinde sakin kalabilen, kendi karakterini yansıtan ve çevre kotlar ile direk ilişki kurarak dolaşımda akıcılık olması beklentisini karşılayan bunu yaparken de maliyet bütçesini de minimumda tutması amaçlanmıştır. Ayrıca çevresindeki yollar ile direk ilişki kurabilmek adına 2 katlı olarak tasarlanmıştır, engelli ve araç kullanımı da tasarım aşamasında dikkate alınmıştır.

Pazarcıların ihtiyaçları çerçevesinde ortalama bir alana karar verilmiş ona göre yerleşimler yapılmıştır. Islak hacme ihtiyaç olan sağır olan cephelerde toplanarak, kirli ve temiz alanlar bir düzen içerisinde planlanmıştır. Pazar yerlerinde en büyük sorunun pazar kurulurken ve kaldırılırken kullanıcı-pazarcı-araç yoğunluğunun sebep olduğu kaos olduğu düşünülerek dolaşım aksları bunun önüne geçecek şekilde oluşturulmuştur. Ayrıca pazarcıların gelmediği günler yapının kapalı otopark kullanılması öngörülmektedir, bu sebeple araç giriş çıkışı ana yollardan direk yapı içerisine alınmaktadır. Yapının 2 katı da yol kotu ile ilişki halindedir, binanın 4 cephesinden de yapıya giriş sağlanmaktadır. Alt kot yapının ana girişi aksı olarak önünde bulunan yeşil alan ilişki kurarak çalışmaktadır.

Yapının cephe tasarımında plana uygun olarak gridal bir sistem oluşturulmuştur. Kapalı cephelerde özel olarak brüt görünümlü prefabrik panel duvarlar üretilmiş, açık cephelerde ise kutu profil ve gerginleştirilmiş metal ile de desteklenerek modern bir görüntü elde edilmesi amaçlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Denizli, Merkezefendi
İşveren: Merkezefendi Belediyesi
Ana Yüklenici: Güney Ege Kalkınma Ajansı
Statik Projesi: Merkezefendi Belediyesi Proje Birimi
Mekanik Projesi: Merkezefendi Belediyesi Proje Birimi
Elektrik Projesi: Merkezefendi Belediyesi Proje Birimi
Tesisat Projesi: Merkezefendi Belediyesi Proje Birimi
Fotoğraf: Alperen Gülgönül
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 7.767 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Saliha Noyin Yavuz

Ezgi San
Yardımcı Mimar(lar)
İsmail Hakkı Turhan