+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

BAŞAR Technologies Fabrika Yönetim Ofisi

Kalıp, makine parkur, paketleme ve dizme gibi konularda robotik tasarım ve üretim hizmeti veren Başar Tecnologies''''''''in Trakya Serbest Bölgesi''''''''ndeki fabrikalarının yönetim ofisinin cephe ve iç mimari tasarımı TEAM Proje Mimarlık tarafından yapıldı.

Giriş cephesi için tasarlanan saçağının katmanlı yapısı ve bulunduğu alana aykırı tasarım anlayışı, firmanın sahip olduğu çoklu yapı ve teknolojisini vurgulamayı amaçlıyor. Giriş alanı ve yönetim katına, geometrik izler cephe iç mekana taşınırken, yansıyan yüzeyler ile mekan sınırları kırılmaya çalışılmış.

Başar Teknoloji projesi tasarım kurgusunda mekan öncelikli belirleyici olmuş. En-boy oranına göre yüksekliğin az olması tasarımcıları yansıyan yüzeyler ile hacim algısını kırmaya yönlendirmiş. Mekanın, tasarımı bu kadar meşgul etmesinden dolayı, firmanın kimliğini ve firma adına oluşturulmak istenen hikayeyi anlatmak için sanat işleri öne plana çıkarılmış. Konsept projeden başlayarak uygulama süreci ile resim, heykel ve yerleştirme çalışmaları belirlenmiş. Firmanın teknolojik alt yapısına gönderme yapmak için eski floppy disklerden kurgulanmış tabloları kullanılmış. Firmanın makine kullanımı vurgulamak için ise hareketli bir çark sistemi tasarlanmış. Yapılan üretimin karmaşık yapısının soyut ama güçlü anlatımı için de parametrik bir yerleştirme, ofis içinde taratılan iç bahçe için metal kuşlardan oluşan yerleştirme, yemekhane için duvar yerleştirmeleri, yönetici odası için yağlı boya tablo ile heykel çalışmaları gibi birçok sanatsal çalışmaya yer verilmiş.

Details
Project Location: Çatalca, İstanbul
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel
Employer: Başar Kimya Makine ve Kalıp Sanayi
Ana Yüklenici: Team Proje Mimarlık
Construction Drawings: İbrahim Alican, Serdar Ceylan
Photography: Gürkan Akay
Construction Site Manager: Tamer Ekinci
Project Start Date: 2018
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2019
Construction End Date: 2019
Total Construction Area: 1.200 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Aykut Mete

Numan Zülfikar