Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Katılımcı, Çanakkale Savaşı Araştırma Merkezi Mimari Proje Yarışması

PROJE RAPORU

Bu memleketin topraklarında kanlarını döken İngiliz, Fransız, Avustralyalı,Yeni Zelandalı, Hintli kahramanlar!
Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. sizler, mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.
Mustafa Kemal Atatürk 

Her birinin bambaşka coğrafyadan geldiği, farklı dilleri konuşan, farklı renkleri olan insanların ruhlarının birleştiği kenttir Çanakkale. Belki de bu topraklar ölümde de barışın olduğunu söyleyen tek yer. Toplum belleğine kazınmış bu savaş bize toprak üstünde saygı duyulmayan farklılıkların toprak altında bütünleştiğini anlatıyor. Bütünleşen bu farklılıklar gün yüzüne çıkarken Çanakkale Savaşı Araştırma Merkezini oluşturuyor...

Şüphesiz ki savaşan her kahramanın en belirgin ortak özelliklerinin başında uğruna can verilen bayraklar gelmektedir. Çanakkale Savaşı Araştırma Merkezinin ana mekanları da bağımsızlığın simgesi olan bayrakları oluşturan ve her birinin özel bir kelimeyi ifade ettiği renkler tarafından tanımlanmaktadır. Tüm bayraklarda ortak renk olan beyaza bürünmüş bir kütleye, birbirinden farklı metaller ile kaplanmış duvarlar saplanarak yapının ana karakteri meydana gelir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çanakkale
Proje Tipi: Kültür Merkezi
Proje Tipi Grubu: Katılımcı

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Sinan

Hasan Okan Çetin