Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kabatepe Tanıtım Merkezi

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kabatepe Tanıtım Merkezi yarışmasında 1. gelen proje. Tasarımda Çanakkale savaşlarının önemini ve tarihsel anısını canlı tutmak amacıyla bina, anıtsal bir yapı olarak kurgulanmış.

Yapının tümü toprak altına gömülerek adeta bir mezarlık havası oluşturulmuştur. Ana omurgayı oluşturan ve sıfır noktasından ziyaretçiyi karşılayıp 9.35 kotuna kadar uzanan iki anıt duvar, plastik bir öğe olarak Çanakkale boğazını aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarını sembolize etmektedir. Bu Boğaz, tarih boyunca İstanbul'a açılan kapı olma özeliğini de taşımıştır. Açık ve kapalı mekanlardaki anı ve anma platformlarından oluşan tasarım, Çanakkale için "manevi şehitlik" olarak "anıtlaşarak" yeniden kurgulanmaktadır.

Savaş ve Barış

Tasarımın kurgusunda iki karşıt düşünce savaş ve barış; iki anıtsal duvar olarak vizyon bileşenlerinin çıkış noktasını oluşturmaktadır.

Sıfır noktasından binaya girerken sol yüzeyde oluşan barış temalı düz beyaz duvar anıtsal bir yüzey olarak ziyaretçiyi karşılarken, başlangıç noktasında oluşturulan üç beyaz sütun Türk askerinin inanç, cesaret ve vatan sevgisini temsil etmektedir. Sadelik ve dinginlik gözetilmiş bu yüzeylerle amaç, Çanakkale'de ölümün sessizliğini ve yalnızlığını sade bir dille anlatmaya çalışmaktır.

Açık Hava Müzesi ve Anma Platformu

Koyu renkli savaş temalı anıt duvar, manevi şehitliğin ve Anma Platformu olarak tasarlanan Açık Hava Müzesi'nin çeperini oluşturmaktadır. Açık Hava Müzesi, sömürgecilik anlayışının sonucu olarak ortaya çıkan bu işgale karşı savaşırken şehadet mertebesine eren Mehmetçiğin ruhlarını temsil etmektedir. Bu anma platformundaki plastik öğeler, savaşın şiddetini gülleler ve mermiler ile sembolize etmektedir. Kurşun deliklerini temsil amacıyla zeminde bırakılan çeşitli boyutlarda yuvarlaklar, gündüz içeri gün ışığı sızacak (böylece iç mekanlara mistik bir hava verilmiştir) gece de dışarıya ışık verecek (böylelikle alttaki manevi şehitliğe ruhani bir atmosfer kazandırılmıştır) biçimde tasarlanmış ve Çanakkale'ye ve Türkiye'ye KENTSEL BİR ODAK kazandırılmıştır.

Tasarımın ana teması savaş ve barış'tır. İnanç, vatan sevgisi, kararlılık, cesaret, diriliş ve millet olma bilinci BARIŞ'ın; işgal, ölüm, sömürü, şiddet, çatışma SAVAŞ'ın alt kavramları olarak düşünülerek, iki anıt duvarın altında ÇİZGİSEL DOKUYLA sembolize edilmiştir.

Simülasyon Merkezi

-5.00 kotundan gelen ziyaretçiler anıtsal duvarların arasından köprüyle geçerek SİMÜLASYON MERKEZİ'ne alınmaktadırlar. Bu simülasyon merkezinde amaç ziyaretçilere, hazırlanan senaryo çerçevesinde, savaşın öncesi, savaşın yaşandığı an ve savaşın sonrasını, senaryoda öngörülen sunum tekniklerini kullanarak anlatmaktır.

Bundan sonra ziyaretçiler, yürüyen rampalarla ve asansörlerle -5.00 kotundaki sergi birimleri ve kafeteryaya çıkarılacaktır. Bu kat, ziyaretçilerin simülasyon merkezinden belleklerinde kalan imgelerle Çanakkale destanını hafızalarında pekiştirecekleri mekanlar olarak tasarlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çanakkale, Gelibolu Yarımadası
Proje Tipi: Müze, Anıt / Simge Yapı
Proje Tipi Grubu: Kültür
Danışman: Recep Boztemur, Oktay Demirağ, Ömer Benan Ekici, Turhan Derelier
Peyzaj Mimarlığı: Peb Mimarlık
İç Mekan Projesi: Peb Mimarlık
Proje Yöneticisi: Perin Özen Öztürker, Ebru Gündoğdu Altay
Aydınlatma Projesi: Benart Ses-Işık-Görüntü-Sahne Sistemleri
Statik Projesi: Çeskon Mühendislik
Mekanik Projesi: Ünlü Mühendislik
Elektrik Projesi: Ozay Mühendislik
Fotoğraf: Perin Özen Öztürker
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: Mayıs 2010
İnşaat Bitiş Yılı: Temmuz 2012
Arsa Alanı: 27641,69 m²
Toplam İnşaat Alanı: 11312,05 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Perin Özen Öztürker

Ebru Gündoğdu Altay