İlgili Projeler

Him Cadde

İstanbul Kemerburgaz’da bulunan, iki bloktan oluşan konut projesi Him Cadde, Him Yapı tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

22 konut ve 1 dükkandan oluşan bu yapı, yürüyerek Kemerburgaz metro ve çarşıya 5 dakika, araba ile havaalanına 15 ve Göktürk Merkeze 5 dakika mesafede bulunuyor. Cadde kapısından girildiğinde, konut sakinlerini, özenle seçilmiş sarmaşıklar ve fındık ağacı karşılıyor. Yürüyüş yolunun beton zemin ve dere çakıllardan oluşan tasarımı dış cephede kurgulanan modern mimari ile bütünlük teşkil ediyor. A ve B blok olarak iki kardeş binadan oluşan yapı, ana girişi A blokta bulunan resepsiyonu ile gelenleri karşılıyor.

Dış cephede beton dokulu sıvanın terrazzo ve bronz alüminyum doğramalar kullanıldı. Çatı ve binanın geneline hakim olan keskin açılar, peşi sıra dizilmiş ön cephe doğramaları, düzenli ve sade bir hava katarken, iç /dış mekan dengesini sağlamayı amaçlıyor.

Gri ve toprak tonlarının hakim olduğu ortak alanlar da, dış cephe ile uyum içinde tasarlandı. Yaşamın sakin ve konforlu olması için tasarlanmış uzun koridorlar ve holler, insanı şehir hayatının yorucu temposundan koparıp, dingin ve iyi hissedebileceği bir ev ortamına yönlendirmeyi amaçlıyor.

Duvarlardaki beton grisini ısıtan, mavi alt tonlu tasarlanmış alüminyum kapılar, güven ve pozitif duyguları canlandırıyor. Daireye, salon ve mutfağa açılan derin bir koridorla giriliyor. Evin geneline hakim açık tonlar ortamın sıcak ve aydınlık oluşumunu destekler nitelikte. Ahşap zemin ve bej mobilyaların ağırlıklı oluşu evi geniş ve ferah hissettirmekte.

"Valizinle gel ve yaşal" prensibi ile tasarlanan evler, taşınmaya hazır olarak kurgulandı. Yaşayacak kişilerin çatal/bıçaktan, nevresim takımına kadar tüm ihtiyaçları karşılanan evlerde modern ve işlevsel eşyalar kullanıldı.

Giriş koridorunda bulunan misafir odası ve tuvaleti konfor ve sade tasarımın birleşimden oluşuyor. Misafir banyosunda bulunan beyaz seramikler, çapraz döşeme yeşil karolarla dikkat çekici bir alan olarak değerlendirildi.

Ahşap zeminin bölünmeden yönlendirdiği merdivenler üst katta bulunan ebeveyn odası ve özel banyosu, depo alanı ve çalışma köşesine çıkmakta. Üst katta özel yaşam alanları ağırlıkta. Yatak odasının açıldığı minik teras mevcut.

Peyzaj, girişten daire içlerine kadar uzanan bir süreklilikte tasarlandı. Ağırlıklı olarak sarmaşık ve huş ağaçlarından olan peyzaj ferah dış mekan deneyimi sağlayacak biçimde seçildi ve düzenlendi. Yürüyüş yolu ve açık koridor genelinde kullanılan sarmaşıklar Arap yasemini ağırlıklı olmak üzere 4’ten fazla özel bitkiye ev sahipliği yapıyor.

Künye
Proje Yeri: Kemerburgaz, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İç Mekan Projesi: Hakan Habif, Gülnur Arısalan

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

İren Habib