+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
İlgili Projeler

Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi

Proje alanı, Malatya’nın gelişen bir bölgesinde, kentin merkezinden batısına doğru uzanan Yeşilyurt bölgesinde yer alıyor.

CBN Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Proje alanında hali hazırda Malatya Fen Lisesi, liseye ait yemekhane, yurt binası ve ayrıca anaokulu yapısı bulunmakta idi. Fakat anaokulu dışındaki yapılar depreme dayanıklı olmadığı için yıkım kararı alınmış ve ihtiyaçlar doğrultusunda yeni bir okul ve yurt yapısı yapılması planlanmıştır.

Proje; eğitimin birer parçasını oluşturan kültür, sosyal yaşam, bilim, sanat ve teknolojinin bir arada olduğu bir etkileşim alanıdır. Eğitim bu bileşenlerin tümü olarak görüldüğünde birbiri ile maksimum ilişkide minimum uzaklıkta etkileşim alanlarını farklı noktalarında farklı mekânsal deneyimler yaratarak, mekânsal sürekliliği sağlamak projenin esas amacını oluşturur. Eğitim, spor ve kültür tesislerinin ötesinde kullanıcı için yeni ve sosyal bir yaşam alanı yaratmak hedef edinilmiştir.

Proje alanındaki farklı noktalarda yer yer ağaç yoğunluğu bulunmaktadır. Alanın ana bağlantısı olan Mehmet Akif Ersoy caddesinden girişte girişi tam karşılayan bir ağaç dizilimi bulunmaktadır. Bu ağaç dizilimini okul avlusu içinde bırakacak şekilde bir arkad önerilmiştir. Kampüs ana bağlantı omurgasını oluşturan ve avluyu çevreleyen arkad yapıları birbirine bağlar.

Kampüs yapısı, ana bir derslik bloğundan, yurt yapısından, spor salonundan, açık spor alanlarından ve programa kaba inşaat sırasında eklemlenen tek katlı laboratuvar yapısından oluşmaktadır.

Ana derslik yapısı ana arkada kendi iç avlusuyla birlikte bağlanan bir yapıdır. 22 derslikten oluşmaktadır. Giriş katta kantin, idari ofisler ve kütüphane mahalleri bulunmaktadır. Kız-erkek yurtları, laboratuvar binası ve spor salonu yine bu arkad ile birbirine bağlanarak kampüs avlusunu oluştururlar.

Fen lisesi öğrencilerinin eğitim alacağı mekânların yeterliliği ve fiziksel kalitesi kadar açık ve kapalı alanlardaki sosyal alanların niteliği önemsenmiş, kullanıcılara etkileşim için farklı mekânsal deneyimler sunan açık ve kapalı alan ilişkileri düzenlenmeye çalışılmıştır.

Künye
Proje Yeri: Malatya
Proje Tipi: Lise
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Rönesans Holding
Danışman: Tansu Yılmaz, Cemre Teomete
Ana Yüklenici: KLV İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: ADD Design Studio
Fotoğraf: Fotoğraf Penceresi, Üzgün Yılmaz
Şantiye Yöneticisi: Murat Saraloğlu
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2019
İnşaat Başlangıç Yılı: 2019
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Arsa Alanı: 43.376 m²
Toplam İnşaat Alanı: 12.172 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ebru Can Bilhan

Kenan Bilhan
Yardımcı Mimar(lar)
Kübra Demirel
Yusra Ekin
Hamide Yiğit