Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

MFN Evi

Gülnar Ocakdan Merve Nayman ve Fercan Nayman'ın evi için tasarladığı iç mekan projesini anlatıyor:

350 m2 net alana sahip 3 katlı bu villa Bursa'nın bademli ilçesinde 6 adet villadan oluşan bir site içerisinde yer almaktadır. İnşaatı tamamlanmış olan villanın iç mimarisini evlilik hazırlıkları yapmakta olan genç bir çift için yeniden tasarladık. Tasarıma öncelikle plan şemasını yeniden kurgulayarak başladık.

Genç çiftin isteklerini ve yaşam biçimini de göz önüne alarak en üst katı sadece onların kullanımına özel bir alan olarak tasarladık. Bu katta bir çalışma odasının yanı sıra ebeveyn banyo, giyinme odası ve yatak odasından oluşan bir ebeveyn süiti yarattık. Villanın konumu itibari ile en değerli verimiz, zeytin ağaçlarıyla bezenmiş vadi manzarası idi. Bu potansiyeli en iyi şekilde kullanabilmek için yatak odasını vadi manzarasına karşı konumlandırdık. Yatak odası dekorasyonunda da vadi manzarasını içeride yaşatacak bir tablo etkisi mobilya tasarımlarıyla yaratılmıştır. Yatak odasının terası pergola ve deklerle organize edilip birbiriyle bütünleşmiş bir keyif alanı oluşturulmuştur.

Giriş katı evin ana yaşam alanını oluşturmaktadır. Burada salon ve mutfak önem kazanmaktadır. Giriş holü ve salon arasındaki duvarları kaldırıp, bölücü geçirgen elemanlar kullanarak daha ferah ve geniş bir mekan algısı yarattık. Fonksiyonel ve yalın çizgilerin hakim olduğu salonu Amerikan ceviz kütük yemek masası ve özel tasarım TV ünitesi domine etmektedir. Koyu tonların hakimiyetindeki dominant mobilyalara açık tonlarda koltuklar ve meşe plank parkeler zıtlık yaratarak uyum sağlamaktadır. Siyah ve doğal ahşabın uyumu merdivenler ve mobilyalar başta olmak üzere evin birçok yerinde dil birliği sağlamaktadır.

Bahçe katında bulunan salonu biraz daha rahat, spor ve konfor odaklı bir tasarım anlayışıyla dekore ettik. Özel tasarım renkli mantar sehpalar ile de biraz da enerji kattık. Ana salonun ciddiyetine ve şıklığına karşıtlık yaratacak şekilde daha rahat geniş koltuklar ile doğal taş kaplama ile oluşturulmuş TV duvarının bütünleşmesi bahçeyle entegre olan bu salonun karakterini belirlemede etkin oldu.

Konutun genelinde mutfaklar başta olmak üzere birçok tekil ve bütüncül mobilyayı özel olarak tasarladık. Bazı ünlü tasarımların yanı sıra kendi özel tasarımlarımızı da kullanarak hazır mobilya ve ürün kullanımından olabildiğince kaçındık. Her bir mekan kendi içinde, kendi fonksiyonel ihtiyaçlarına ve konseptine göre özel olarak tasarlandı. Bu da konutun özgün karakterinin oluşumunda rol oynayan önemli tasarım ilkelerindendir.

Künye
Proje Yeri: Bademli, Bursa
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Merve Nayman, Fercan Nayman
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014,
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Toplam İnşaat Alanı: 350 m²

Pin It
Mimar

Gülnar Ocakdan