İlgili Projeler

Summer Wind

Pasif iklimlendirme yöntemleri kullanılarak üretilmiş, Datça Mesudiye’de yer alan yapı Ali Kerestecioğlu tarafından tasarlandı ve 2016 yılında inşa edildi.

Ali Kerestecioğlu, projeyi anlatıyor:

Akdeniz’e uzanan Datça yarımadası üzerinde esen rüzgarlar, antik dönemden beri hem doğal çevreye hem de insanoğluna sağlık bahşetmiştir. Datça’da yaz rüzgarları, pasif soğutma ilkeleri, mekansal düzenlemeler, üretilen detaylar ve seçilen malzeme ile bina hiçbir soğutma teknolojisi kullanılmadan 2 derece soğutulmuştur. Bu bağlamda;

  • Pencere üstlerinde kontrol edilebilir özel tasarlanmış havalandırma panjurları,
  • Merdiven boşluğu ile birleştirilmiş havalandırma bacası ve hareketli çatı pencereleri,
  • Bina gölgelendirme saçakları,
  • Bina önünde ve içindeki havuz ve podima taş yüzeyi ile oluşturulan ıslak alanlardaki buharlaşma ile soğutma,        
  • Bina yapım malzemesi olarak ahşabın kullanılması gibi çözümler ile yenilenebilir enerji; rüzgar, kullanılarak enerji tasarrufu sağlanmıştır.

Şahin gibi kayalara konup Akdeniz adalarına doğru uçma duygusu; ancak kayalardan oluşmuş uçurumun zirvesine tutunan, asılan, rüzgarın içinden geçtiği bir tasarım ile mümkündü.  Arazinin kayalık bölgesinde, uçuruma yapışan istinat duvarı ve onun önünde tasarlanmış konut ahşap bir giriş-yaşam katı ile taçlandırılmıştır. 

Giriş katı ısı transfer hızı taş binaya göre daha düşük olan lamine kiriş ve dikmelerden oluşan, ahşap karkas bir sistemle inşa edilmiştir.  Yuvarlak merdiven boşluğu ve rüzgâr türbinini destekleyen çatı kirişleri, Fibonacci dizisi ile yaşam katının biçimini oluşturmuştur. Rüzgar tribünü ile kuleleşen merdiven kovası, üç kat boyunca dikey bir hava bacası olarak çalışmaktadır.  Isı iletkenliği düşük ahşap malzeme ile yapılmış yaşam katındaki kaya havuzun fıskiyeleri ve geniş ahşap saçaklarla desteklenen şartlandırılmış rüzgâr, mekânda gerekli soğutmayı yaparak merdiven boşluğunun çatısından açılan pencerelerden çıkmaktadır.

Künye
Proje Yeri: Datça, Muğla
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Ülkü Doğan
Danışman: Funda Kerestecioğlu
Ana Yüklenici: Ali Kerestecioğlu
Peyzaj Mimarlığı: Serap Yanar
Grafik Tasarım: Pixron digital medya solution
Mekanik Projesi: Cemal Maviş
Elektrik Projesi: Alpay Adalı
Tesisat Projesi: Cemal Maviş
Şantiye Yöneticisi: Ali Kerestecioğlu
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 7,800 m²
Toplam İnşaat Alanı: 240 m²

Pin It
Mimar

Ali Kerestecioğlu
Yardımcı Mimar(lar)
Türker Akman
Ferhat Yaşyerli