+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Pin It

World Architecture Festival Awards 2019’da Finale Kalan Projeler Açıklandı

World Architecture Festival, bu yıl 4-6 Aralık tarihleri arasında Amsterdam’da düzenlenecek. Etkinlik, geçtiğimiz yıllarda Barselona, Singapur ve Berlin’de düzenlenmişti.

Çanakkale Anten Kulesi''''nin Statik Projesine Dair

İnşaatın başlaması için sözleşme hazırlığı yapılan, Powerhouse Company & IND [Inter.National.Design] tasarımı Çanakkale Karasal Sayısal Yayın Kulesi''''nin yapısal tasarım müellifi İntaç Mühendislik, projenin detaylarını anlatıyor.

Karasal-Sayısal Yayın Kulesinin İhalesi Yapıldı

Powerhouse Company & IND [Inter.National.Design] tasarımı "Karasal-Sayısal Radyo-Televizyon Kulesi" projesinin ihalesi önceki gün yapıldı.

Hayata Geçirilecek 3 Yarışma Projesinde Son Durum Ne?

Son dönemde sonuçlanan yarışmalarla elde edilen projeler, inşa sürecinde hangi aşamadalar?

Türkiye Mimarlık Yıllığı 2014''''e Giren Projeler Belli Oldu

6 Mart''''ta Aydan Balamir, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Ömer Kanıpak ve Aydan Volkan''''dan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilen 141 proje arasından 48 tanesi 2014 yıllığına girmeye hak kazandı.

"Ülkemizde Mimari Manifesto Belirleyen Bir Kurum Yok"

Birkaç Mimar söyleşilerinin sıradaki konuğu Arman Akdoğan.

"Hollanda''''da da Birçok Proje Yarışma Sonrası Hayata Geçmiyor"

IND[Inter.National.Design]''''nin kurucu ortaklarından Arman Akdoğan ile Hollanda''''dan Türkiye''''ye yarışmalar ve kamu kurumlarının kente dair politikaları hakkında konuştuk.

IND [Inter.National.Design]

2007 yılında Arman Akdoğan ve Felix Madrazo tarafından kurulan Mimarlık, Tasarım ve Şehir Planlama ofisi.

IND çalışmalarını, konumu Rotterdam, Hollanda ve Istanbul olan iki stüdyodan yürütmekte. Şirketin ismi kurucu ortaklarının Arman Akdoğan (Türkiye) ve Felix Madrazo (Meksika) farklı özgeçmişleri ile Hollanda' da buluşup bir araya gelen konumundan yola çıkıyor ve birçok farklı ülke şehirlerindeki proje çalışmaları ile ismini IND [Inter.National.Design], (Uluslararası Tasarım) ofisi olarak tanımlamakta. IND'nin tasarım yaklaşımının tanımı, Avrupa, Latin Amerika ve Asya'nın kültürünün, bilgisinin ve geçmişlerinin getirdiği farklı birikimleri harmanlayan bir çalışma, üretim disiplini kurmak.

IND nin kuruluş tarihi 2007 yılında İspanya'da 170 ünitelik, 22.000 m²'lik uluslararası sosyal konut yarışmasını kurucu ortakları ile kazanıp, uygulama projelerini kısa sürede hazırlayıp binanın inşaata geçmesi ile başlamış (Bitiş 2011). IND Kuruluş tarihinden itibaren birçok temada ve ölçekte çalışmakta. Hollanda daki çalışmalar, Venlo da Köprü, Amsterdam da radyo İstasyonu, Utrecht te 300 konutluk masterplan. Latin Amerika da Riviera Maya ile ilgili tourism araştırmaları ve Heerhugowaard beldesinde kentsel dönüşüm projelerini içeriyor.

2010 yılından itibaren ise Türkiye ve çevre ülkelerde IND nin çalışma ortamı gelişmiş. 2010 yılında resmi olarak IND İstanbul Ofisi kurulmuş. İlk projeleri Vehbi Koç Okulu Yüzme Havuzu projesi. ITU Kıbrıs Gazi Magosa eğitim yerleşkesinin projesini yarışma ile kazanmışlar, 55.000 m². Bursa da Nilufer beldesinde, açık alan düzenlemeleri ve açık alış veriş merkezi projesi 2012 yılında üretilmiş. İstanbul, Kadıköy de 3200 m² 40 ünitelik konut 2013 yılında inşaa süreci başlamış. Muğla, Mazı da özel tasarım villanın inşaatı sürmekte ve Türkiye'ye komşu ülkelerde, Azerbaycan'da 160.000 m² alanı kapsayan Masterplan tasarımı, Azeri hükümetine sunulup onayı alınmış ve ilk fazı uygulanmaya başlanmış. Ayrıca IND, Koç Yüzme havuzu ile Ulusal mimarlık ödüllerinde 2012 yılında en iyi ulusal proje ödülünü kazandı.


Harita