+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Similiar Projects

Avrupa Konutları Kale Peyzaj Tasarımı

İstanbul Cevizlibağ'da bulunan karma projenin peyzaj alanları Supernova Peyzaj Mimarığı ve Kentsel Tasarım tarafından tasarlandı.

Supernova, projeyi anlatıyor:

Avrupa Konutları Kale projesi, İstanbul Topkapı-Cevizlibağ'da E-5 otoyolunu bitişinde konumlandırılan bir karma yapı projedir. Projenin mimarisini Viva Mimarlık üstlenmiştir. Bölgede rastlanmayacak düzeyde yalın mimarisine uygun olarak peyzaj da sade bir biçimde tasarlanmıştır. Peyzajda eklenmiş tüm elemanların mimari ortam ile biçimsel olarak benzeşmesi ve ortak bir frekans yakalanması hedeflenmiş, böylece bir tür ortam birlikteliği sağlanması düşünülmüştür.

Proje, bölgedeki yoğun yapılaşma içinde kullanıcılara yeni bir yaşam sunan binlerce metrekarelik peyzaj alanlarına sahiptir. Bu peyzaj alanları inanların dinlenebileceği, nefes alınabilen geniş alanlardır.

Projenin ana merkezi olan iç avluda etrafı yeşil ile çevrili, iki pergola ile bütünleşen kesintisiz bir yansıma havuzu tasarlanmıştır. Aynı zamanda kuzey-güney aksı sirkülasyonu boyunca kenarlarında yine pergolalar bulunan lineer yansıma havuzları düşünülmüştür. Güneyde bu yansıma havuzları bir çocuk oyun alanı ile buluşmaktadır.

Su ve plantasyonun önemli olduğu projede farklı bitki grupları ve ağaçlar bir arada kullanılmış ve yerleşke yeşille yeniden buluşturulmuştur.  Konutların ev bahçeleri genel kullanıma kapatılmış ve genel peyzaj karakteri içinde bağımsız bahçeler olarak yerlerini almıştır.

Details
Project Location: Zeytinburnu, İstanbul
Project Type: Garden
Employer: Artaş
Consultant: Özge Özöztürk
Ana Yüklenici: Artaş
Project Start Date: 2014
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2016
Building Plot Area: 37.500 m2
Total Construction Area: 206,021 m2

Pin It
Architects

Kaya Kızılkaya