Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Pırlanta Evleri Peyzaj Tasarımı

İstanbul Kısıklı'da Pırlanta Çamlıca Evlerinin devamı niteliğinde hayata geçirilen Pırlanta Evleri, Çamoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan 4 adet yapı bloğunda 8 adet villadan oluşuyor.

P2 Tasarım, projeyi anlatıyor:

Projenin peyzaj alanları beton üstü zeminde kurgulanmış özel bahçeler ve ortak açık alanlardır. Peyzaj konsept tasarımın oluşturulmasında bahçelerin mahremiyetinin sağlanarak, herdem yeşil bitkiler ve renk geçişleri ile tüm yıl görsel açıdan zengin bir etkiye sahip olması düşünülmüş, yüksek istinat duvarlarının da yeşil duvarlara dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Alan içerisinde yer alan mevcut ağaçların da korunarak projenin içerisine dahil edilmesine ayrıca özen gösterilmiştir.

Ortak kullanım alanı içerisinde ise misafir otopark alanı, çocuk oyun alanı ve ortak bir dinlenme alanı tasarlanmıştır. Bu dinlenme alanı içinde granit yansıma havuzuna yer verilmiş, yürüyüş yolunda beton adım taşları kullanılmıştır. Alanın ince çakılla kaplanması ve huş ağaçlarıyla tanımlanarak dingin ve minimal bir konsepte sahip olması önerilmiştir.

Tüm yürüyüş yollarında kullanılan andezit adım taşları serbest çakıl taşları ile birleştirilerek, özel aydınlatma tasarımı ile son halini almıştır.

Tüm duvarlar sarmaşıklar ile kaplanarak beton etkisi azaltılmış, yapı geçişleri için kullanılan geçiş yolu da yeşil bir koridor şeklinde tasarlanmıştır. Çeşitli çalı türleri ve küçük ağaçların kullanıldığı proje Ocak 2017’de tamamlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Üsküdar, İstanbul
Proje Tipi: Bahçe
Proje Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 3.300 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Betül Karakaya

Ayça Keskin

Gülnihal Koparal

Dilara Özkaymaz