Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Pırlanta Koru Peyzaj Projesi

Çamoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Pırlanta Koru sitesindeki 10 villanın ortak kullanım alanları ve özel bahçelerin peyzajı P2 Tasarım tarafından tasarlandı.

P2 Tasarım, projeyi anlatıyor:

İstanbul Çamlıca'da 5 adet yapı bloğu içerisinde 10 adet villadan oluşan proje; ortak kullanım alanı ve villalara ait özel bahçelerden oluşmaktadır. Projenin bitkisel ve yapısal tasarımında, adını Çamlıca Koru’sundan alan ‘Koru’ fikrini koruyan yoğun ağaç dokusu önerilmiş; yılın her mevsiminde farklı türde bitkilerin açma zamanlarının deneyimlenmesi, işlevsel, canlı ve her noktası ile yaşanan mekanlara sahip olması amaçlanmıştır.

Ortak kullanım alanı içerisinde özel olarak tasarlanan dikey bahçe, su duvarı ve havuz yapısının yanı sıra, çocuk oyun alanı, yürüyüş yolları ve kullanıcıların bir araya gelebilecekleri oturma alanı tasarlanmıştır. Tasarlanan dikey bahçenin, girişte şık bir intiba bırakması amaçlanmıştır. Dikey bahçenin arka yüzeyinde oluşturulan su duvarı ve devamındaki havuz ise, hem kullanıcıların ortak alandaki mahremiyetleri sağlanmış; hem de suyun sakinleştirici etkisiyle doğal ve saklı bir bahçe yaratılmıştır. Bu alanı çevreleyen yürüyüş yolunda kullanılan bazalt adım taşları ve çakıl taşları ile tasarlanmış, aydınlatmalar ile birlikte peyzajın; cephelerle bütünlük ve uyum içinde olması hedeflenmiştir. Yürüyüş yoluna eşlik eden huş ağaçları, manolyalar, süs kirazları, limonlar, serviler ve zeytin ağaçları vb. birçok farklı tür bitkilerle yaz kış deneyimlenebilecek görsel bir alan yaratılmıştır.

Özel bahçelerin veranda önlerinde kullanılan otsu bitkiler, ayırıcı olarak kullanılarak hoş bir görüntü ve ses etkisi sağlamıştır. Verandaların yanlarında bulunan çim alanlar ise bambu ve yüksek çalı türleriyle çevrelenerek sınırlandırılmıştır. Ayrıca her konutun iç bahçelerinde oluşturulan zen bahçelerinde kullanılan Japon akçaağaçların özel aydınlatma tasarımıyla, kullanıcıların mahrem ve dingin bir açık alana sahip olmaları sağlamıştır.

2016 Ağustos ayında başlanan projenin uygulamaları, 2017 Şubat ayında tamamlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Üsküdar, İstanbul
Proje Tipi: Bahçe
İşveren: Erkan İnşaat
Ana Yüklenici: P2 Tasarım
Fotoğraf: ALTKAT Architectural Photography
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 15,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 20,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Betül Karakaya

Ayça Keskin

Gülnihal Koparal

Dilara Özkaymaz