+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Pırlanta Evleri Peyzaj Tasarımı

İstanbul Kısıklı'da Pırlanta Çamlıca Evlerinin devamı niteliğinde hayata geçirilen Pırlanta Evleri, Çamoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan 4 adet yapı bloğunda 8 adet villadan oluşuyor.

P2 Tasarım, projeyi anlatıyor:

Projenin peyzaj alanları beton üstü zeminde kurgulanmış özel bahçeler ve ortak açık alanlardır. Peyzaj konsept tasarımın oluşturulmasında bahçelerin mahremiyetinin sağlanarak, herdem yeşil bitkiler ve renk geçişleri ile tüm yıl görsel açıdan zengin bir etkiye sahip olması düşünülmüş, yüksek istinat duvarlarının da yeşil duvarlara dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Alan içerisinde yer alan mevcut ağaçların da korunarak projenin içerisine dahil edilmesine ayrıca özen gösterilmiştir.

Ortak kullanım alanı içerisinde ise misafir otopark alanı, çocuk oyun alanı ve ortak bir dinlenme alanı tasarlanmıştır. Bu dinlenme alanı içinde granit yansıma havuzuna yer verilmiş, yürüyüş yolunda beton adım taşları kullanılmıştır. Alanın ince çakılla kaplanması ve huş ağaçlarıyla tanımlanarak dingin ve minimal bir konsepte sahip olması önerilmiştir.

Tüm yürüyüş yollarında kullanılan andezit adım taşları serbest çakıl taşları ile birleştirilerek, özel aydınlatma tasarımı ile son halini almıştır.

Tüm duvarlar sarmaşıklar ile kaplanarak beton etkisi azaltılmış, yapı geçişleri için kullanılan geçiş yolu da yeşil bir koridor şeklinde tasarlanmıştır. Çeşitli çalı türleri ve küçük ağaçların kullanıldığı proje Ocak 2017’de tamamlanmıştır.

Map
Details
Project Location: Üsküdar, İstanbul
Project Type: Garden
Project Start Date: 2016
Construction End Date: 2017
Total Construction Area: 3.300 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Betül Karakaya

Ayça Keskin

Gülnihal Koparal

Dilara Özkaymaz