İlgili Projeler

Avrupa Konutları Kale Peyzaj Tasarımı

İstanbul Cevizlibağ'da bulunan karma projenin peyzaj alanları Supernova Peyzaj Mimarığı ve Kentsel Tasarım tarafından tasarlandı.

Supernova, projeyi anlatıyor:

Avrupa Konutları Kale projesi, İstanbul Topkapı-Cevizlibağ'da E-5 otoyolunu bitişinde konumlandırılan bir karma yapı projedir. Projenin mimarisini Viva Mimarlık üstlenmiştir. Bölgede rastlanmayacak düzeyde yalın mimarisine uygun olarak peyzaj da sade bir biçimde tasarlanmıştır. Peyzajda eklenmiş tüm elemanların mimari ortam ile biçimsel olarak benzeşmesi ve ortak bir frekans yakalanması hedeflenmiş, böylece bir tür ortam birlikteliği sağlanması düşünülmüştür.

Proje, bölgedeki yoğun yapılaşma içinde kullanıcılara yeni bir yaşam sunan binlerce metrekarelik peyzaj alanlarına sahiptir. Bu peyzaj alanları inanların dinlenebileceği, nefes alınabilen geniş alanlardır.

Projenin ana merkezi olan iç avluda etrafı yeşil ile çevrili, iki pergola ile bütünleşen kesintisiz bir yansıma havuzu tasarlanmıştır. Aynı zamanda kuzey-güney aksı sirkülasyonu boyunca kenarlarında yine pergolalar bulunan lineer yansıma havuzları düşünülmüştür. Güneyde bu yansıma havuzları bir çocuk oyun alanı ile buluşmaktadır.

Su ve plantasyonun önemli olduğu projede farklı bitki grupları ve ağaçlar bir arada kullanılmış ve yerleşke yeşille yeniden buluşturulmuştur.  Konutların ev bahçeleri genel kullanıma kapatılmış ve genel peyzaj karakteri içinde bağımsız bahçeler olarak yerlerini almıştır.

Künye
Proje Yeri: Zeytinburnu, İstanbul
Proje Tipi: Bahçe
İşveren: Artaş
Danışman: Özge Özöztürk
Ana Yüklenici: Artaş
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 37.500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 206,021 m2

Pin It
Mimar

Kaya Kızılkaya