Similiar Projects

Ela Quality Resort Otel Aydınlatma Projesi

LINE Lighting Design Antalya’nın Belek bölgesinde bulunan ve müşterilerine ayrıcalıklı bir konaklama imkanının yanında çeşitli spor aktiviteleri, eğlence imkanları ve kişisel bakım hizmetleri sunan Ela Quality Resort Otel''in aydınlatma tsarımını yaptı.

Antalya’nın Belek bölgesinde bulunan ve müşterilerine ayrıcalıklı bir konaklama imkanının yanında çeşitli spor aktiviteleri, eğlence imkanları ve kişisel bakım hizmetleri sunan Ela Quality Resort Otel, konumu itibariyle yeşilin ve mavinin buluştuğu bir bölgede yer almaktadır. Çeşitli tatil ve eğlence imkanlarının yanında otel, Antalya’nın yerli ve yabancı pek çok turiste hitap eden golf turizminin de merkezinde 15 golf sahasının arasında yer alır.

Renovasyona giren Ela Excellence Resort Otel’in dış mekan, peyzaj alanları ve köy meydanı gibi yeni yapılan bölgelerin aydınlatma tasarımını üstlenen LINE, genel aydınlatma kurgusunu tasarlarken kullanıcılara daha sıcak ve samimi bir atmosfer oluşturmak amacıyla sıcak beyaz ışık olan 2700 Kelvin değerlerini tercih etti. Peyzaj alanlarında ağaç gövdelerini ve çalı gruplarını aydınlatarak otel bölgesinin yeşil doğasından referans aldığı dış mekan yeşil kurgusunu vurgulamak istedi. Bu vurguyu oluştururken ışık ve karanlık arasındaki dengeyi sentezleyerek yer yer karanlık noktaların da bırakılması tercih edilmiştir.

Giriş ve yaya yürüyüş yollarında kullanılan, projenin mimari diline uygun direk tipi aydınlatma ve bolardlar ile  konforlu bir aydınlık seviyesi oluşturulurken aynı zamanda ışığın etkileşimleri ile mekânsal bütünlük sağlanmıştır. Proje için seçilen direk tipleri uygulandıkları mahallerin ihtiyacı olan ışık seviyelerine cevap verebilecek şekilde başlık sayıları arttırılıp azaltılarak ışık yoğunluğu haritasında, masterplan ölçeğinde yerleşimlerine karar verilmiştir. Projenin tüm dış mekan ve peyzaj alanlarında ise tasarım dilinin bütünlüğünün korunması amaçlanmıştır. Yüksek kamaşma kontrolünü düşünerek seçilen bolard tipi armatürler zemine bakan başlıkları sayesinde yaya ve buggy yolunu aydınlatırken aynı zamanda çift başlıklı olması sebebiyle bitki alanlarını da aydınlatmaktadır.

Otelin dış mekanının cazibe merkezlerinden biri olan Pool Bar’da ise, downlight armatürler, gizli lineer aydınlatmalar ve dekoratif aydınlatma armatürleri bir arada kullanılarak rahat ve fonksiyonel bir kurgu yaratılmaya çalışılmıştır. Downlightlar mekanın genel aydınlatmasını sağlarken, gizli aydınlatmalar ile bar tezgahı ve localar vurgulanmıştır. Tezgah üzerinde kullanılan dekoratif sarkıt aydınlatmalar ise mekanın genel salaş, sıcak ve samimi atmosferine katkı sağlamaktadır.

Köy meydanı olarak tanımlanan ve tamamen yeni tasarlanan, Rodos sokaklarını andıran yapısı ile oluşturulan bu yeni mahalin, aydınlatma tasarımı da sokak ambiyansını güçlendirmesine yönelik kurgulanmıştır. Bina cephelerinde bulunan dekoratif aplik aydınlatmalar ile meydanda yer alan çok başlıklı dekoratif direk tipleri genel aydınlatmayı sağlarken pergola üzerinde yer alan mini aplikler ile begonvilleri aydınlatarak endirekt şekilde bölgenin aydınlanması sağlanmıştır. Bunların yanı sıra meydanın vurgusunu artırmak ve dinamik bir ışık etkisi oluşturmak için süs havuzu içerisine suyun döküldüğü noktalara konumlandırılmış uplight ışık kaynakları ile meydanda ışık parıltısı oluşturulmuştur.

Details
Project Location: Belek, Antalya
Project Type: Hotel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Employer: ÖZAK Holding
Peyzaj Mimarlığı: Spiga Peyzaj Proje Danışmanlık
Interior Architecture: Autoban
Lighting Project: LINE Lighting Design
Photography: Mustafa Akkaya
Project Start Date: 2021
Project End Date: 2022
Total Construction Area: 150.000 m2

Pin It
Architectural Offices