Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bosphorus Sorgun Hotel

DNA Mimarlık Nail Atasoy tarafından tasarlanan otel Antalya Titreyengöl'de bulunuyor.

‘’Geleceğin Oteli’’

Gelecek; zaman olarak ileride olması, gerçekleşmesi beklenilen olarak tanımlanıyor. Yaşama dair yenilikler sunan,  gelişimi, değişimi, dinamizmi özne olarak alan bir kavram.

Gelecek fikri ile başlayan her hareket ; eskiye, sıradanlaşmışa, kalıplaşmışa, kurallara, tekrarlara, gelişmeye ve değişime açık olmayanlara karşı olmak ve hep yeni bir söylem ortaya koymak anlamına geliyor.

İşte biz bu anlamda yeni bir söylem ortaya koymak, zamanın ötesinden çizgi ve fikirleri şimdiye taşımak üzerine düşünerek, araştırararak, hayal ederek  tasarladığımız için ‘geleceğin binalarını tasarlıyoruz’ mottosu ile hareket ediyor ve bu konuda iddialı  ve kendini tekrar etmeyen işler ortaya koymayı seviyoruz. Zira bizim ürettiğimiz her tasarım tekrarı haketmeyecek kadar özgündür. Bu haliyle de gelecek bizim için Picasso’nun sözü ile daha anlam buluyor “Geleceği anımsıyorum.”

DNA’da mimari ve iç mimari tasarıma dair her şey bütünün bir parçası olarak , doğanın bize sunduklarını gözlemleyerek ve geleceğin ışığında yorumlanarak ilerler.

Bir tarafı ırmak diğer tarafı orman ve deniz olan eşsiz bir doğa içinde, kareye yakın 16.000 m2 lik bir arsada konumlanırken, yapının tüm mekanlarına bu eşsiz doğa manzarasını sunmak, işlevsel ve farklı kullanım alanları oluşturmak üzerine eskizler ürettik..  Çözüm olarak ortaya çıkan lekeler bizi altıgenin bir parçasına ulaştırdı. Bilirsiniz zaten doğada köşe yoktur. Biz de doğanın her şeyi yumuşatması gibi bizde köşelerini yumuşatarak ana formumuza ulaştık.  Form üzerinden planladığımız  tüm ihtiyaçlara çözüm üreterek ilerledik. Plan düzleminde bizi çözüme ulaştıran altıgen formuna öykünerek cephede altıgen geometrisini kullandık ve  parametrik bir kabuk ile ana formu sardık. Doğanın ve içerisindeki canlıların renk değiştirmesi, hareket ve dinamizmini örnek alarak, parametrik kabuğumuzu hareketli ve renk değiştiren ışık sistemi ile bütünleştirdik. Sıradışı, işlevsel ama ekonomik detay ve çözümler ile mimari ve iç mimari tasarımlarda aynı anda ilerledi. Tüm süreç parçanın bütüne ulaşması ve sonrasında bütünden detaya geri dönerek tamamlanmasıyla sonuçlandı.

Her şeyden önce tasarım planlı ama sıradışı sürprizler sunmalı. Arazinin eşsiz konumuna göre yerleşmek ve bu yerleşimle birlikte doğa ile ilişkili mekanlar  oluşturmak bu planlı sürprizlerimizden biriydi.  Bir tarafta deniz, orman, havuz üçlüsü diğer tarafta ise üzeri gezi tekneleri ile şenlenen bir ırmak. Farklı zamanlarda farklı mekân kullanımı ile ilişkilenmiş ve kullanıcıyı başka dünyalar görmeye iten bir yaklaşım düşüncesinin eseri. Bu ve buna benzer kullanıcılara sürprizler sunan mekanlar ve detaylar ile zenginleştirdiğimiz bir tesis bu. Giriş fuayesinden, lobisine, çok amaçlı salonundan gece kulübüne, spa sından odasına kadar her mekanı sürprizlerle dolu.

Mimari, iç mimari ve peyzaj bizim için ayrılmaz bir bütündür. Mimari ana fikri verir, iç mimari ve peyzaj bu fikri detaylı olarak işler. DNA’nın şifresi de budur, aynı sarmala eklenerek çoğalır.

Bu doğrultuda başlayan tasarım süreci gelecekten izler taşıyan, çarpıcı, işlevsel ve ekonomik çözümler ile zenginleştirildi.’’ Ekonomik olmasının özellikle altını çizmek istiyorum zira sıradışı her şeyin pahalı olacağına dair bir önyargı var. Halbuki tasarım, yeteneğin yanı sıra gözlem ve matematiksel zeka ile doğrudan ilişkilidir. Bundan dolayı ihtiyaçların doğru gözlendiği ve doğru çözümlendiği hiçbir tasarımın daha pahalı olması mümkün değildir.’’

Giriş ve resepsiyon

Giriş kapısından adım attığınızda sizi başka bir dünyaya çeken ışıklı bir yol ile giriş fuayesine ulaşırsınız. Giriş fuayesi sizi bu farklı dünya ile tanıştıran gizli bir bahçedir. Ağlayan duvar havuzu, dikey yeşil duvarı ve tavan boşluğunda asılı onlarca küresel aydınlatmaları ile uzaya açılan bir gökyüzü algısıyla karşılaşırsınız. Bu şaşkınlığı attıktan sonra mermer kaideler şeklinde düzenlenmiş birebir sade ama net resepsiyon deskleri ile buluşursunuz.

Ana lobi, lobi bar

Resepsiyon sonrası geçilecek ana loby size otelin eşsiz konumunun ip uçlarını verecek şekilde tasarlanmış, bir tarafta ırmak, bir tarafta havuz, orman ve deniz manzarasına açık olacak şekilde boylu boyunca uzanır. Panoromik asansörlerin galeri boşluğunda hareket etmesi diğer katlara ışınlanma hissi uyandırır. Kalabalık bir tefriş düzeninden uzak oturma grupları dingin ve rahattır. Turuncu renk ile neşelendirilen, paslanmaz kürelerin üzerinde suyun dans etmesiyle zenginleştirilen loby ırmak manzaralı davetkar loby bar ile bütünleşir. Sade beyaz akriliğin akışkanlığını ve yumuşaklığını üzerine giymiş loby bar, arkasındaki gökyüzüne ulaşmaya çalışan detayları ile sizi , yüksek tavanlardan sarkan aydınlatmalar olan bu farklı dünyanın kuşları ile uçmaya çağırır.

Alt lobi, alt lobi bar

Havuz ve iç bahçe ile görsel  ilişki kuran, ana restoran, çok amaçlı salon, gece clubü , spa arasında bağlantı sağlayan keyifli ve hareketli bir mekandır. Bu hareketliliği yeşil renk ile dengelenerek ana lobye alternatif sunar. Loby bar ve pasta bar ile zenginleşmiş, mağazaların vitrinleriyle birleşmiş, akışkan bir o kadar da özel alanlar tanımlar.

Ana restoran

Havuz ve iç bahçe ile görsel ilişli, Yemeğin ve mutfak kültürünün mabedi olarak tasarlanmış kutsal alan. Lezzet hafızası ile mekan hafızasını birleştirerek kullanıcılarını eşsiz deneyimlere hazırlar. Sarı, siyah ve grinin renkleri ile farklılaştırılmış, doğanın mükemmel altıgenlerden oluşan arı peteklerine öykünen detayları ile çoğalmış mekanıdır.

Alakart restoranlar

Irmak manzarasına hakim farkı alakart restoranların bir arada ama ayrı olarak tasarlandığı ve ocakbaşı ile taçlandırılmış alternatif mekanlarıdır. Her noktasından duvar ve tavanlarından ırmaktan geçen teknelerin yansımalarının seyredilebildiği illüzyonlar ile sizi şaşkına çevirirken yemeği unutturabilir…

Spa

Tüm spa işlevlerinin farklı olarak yorumlandığı, havuz ve bahçe ile görsel ilişki kuran, ferahlık ve dinlenme hissini maximum düzeyde  yaşatırken ,sade ama çarpıcıdır. Kapalı havuz ve fıtness alanının birebir görsel ilişkisi ile sağlık ve spor birlikteliğini hatırlatmayı unutturmaz. Dilerseniz kışın açık havuz içinde oluşturulan sıcak havuz bölümüne kapalı havuzdan da ulaşabilir, kapalı alan ile açık alan birlikteliğine kavuşabilirsiniz.

Çok amaçlı salon, gece clubu

Hem tesis içinden hem de tesis dışından ulaşım imkanı sağlanmış sıradışı mekanlardır. Gece clubu saf beyazlığı benimsemiş ve onu sadece gece mavisi ışığı ile doyurmuş , boşluk hissini uzayda bir mekan algısına dönüştürmüştür.

Çok amaçlı salon elips formu ve 1000 m2lik kullanım alanı ile kırmızı rengi kendine seçmiş ve inşasında kullanılan ve 33 m geçiş imkanı sağlayan ön gerilmeli kirişlerini ise bir parçası olarak kullanıcılarına göstermekten kaçınmamıştır. Bu kirişleri hareketli ışık sistemi ile birlikte sunarken sonsuz farklı zaman ve farklı mekan duyguları yaşanmasına imkan vermiştir.

Odalar

İhtiyacınız olan her şey özenle tasarlanmış sadelikte  ama duygularınızın alternatif renkleri ile çoğaltılmıştır. Tüm odaların farklı manzaralara hakim olduğu ,her gelişinizde farklı bir ev sıcaklığı sağlayan ,farklılaşarak yeniden özleten özel mekanlardır.

Hamam, geleneksel olmasının yanı sıra sağlık için vazgeçilmezdir. Şimdiye kadar hep belli bir kalıp içinde tasarlanmış ve uygulanmıştır. Genelde yeraltında duygusu uyandıran kurgusuyla birlikte , suni ışık veya fil gözleri ile sınırlı gün ışığı alan boğucu mekanlar olarak uygulanmış.  Biz kalıplara karşı söylemler geliştirip gelecek mottosuyla hareket ettiğimiz için bu konuyu yeniden ele aldık. Gün ışığının girmediği yerde gerçek bir sağlıktan bahsedilemez. O zaman hamamın da yer üstüne çıkıp gerçek gün ışığı ile yoğrulması, bahçe ve havuz ile görsel bağ kurmasına da bizce bir engel yoktur. Sadece bedenlerin yıkandığı yer değil ruhun da gün ışığı yıkanarak  arındığı bir mekan olsun düşüncesi ile bu tasarımı oluşturduk. Sinerji cam çözümlerini kullanarak mermer duvarlı hamam kalıbını yıkıp attık. Bunu yaparken de içeriden dışarının görülebildiği ama dışarıdan içerinin görülmesine engel olan cam üstü kaplamasıyla ihtiyaç duyulan mahrumiyeti de koruduk.

Üçgen ne olursa olsun formu bozulamayan tek geometrik cisimdir. Doğru yer, doğru yatırımcı ve doğru mimar işte bu üçgenin köşe noktalarını oluşturur. Bizim en büyük şansımız hep böyle üçgenlerin içinde doğru mimar köşesinde olmaktır. Yeniliğe, değişime, gelişime, alternatif söylem ve çizgilere açık, estetiği mükemmel işlevsellik ve ekonomik  yatırım maliyeti ile hep dengede tutmak isteyen yatırımcıları çekiyoruz kendimize. Tıpkı bu projede de olduğumuz gibi. İşte bu söylemde Yatırımcı Etit Emiroğlu A.Ş Yönetim kurulu Başkanı Ali Özdemir ve başkan Yardımcı Muhittin Ersoy ile aynı vizyonda buluşup aynı motto ile hareket ederek ‘’geleceğin otelini’’ birlikte hayal ettik, birlikte hayata geçirdik ve birlikte sahipleniyoruz.

Harita
Künye
Proje Yeri: Antalya, Manavgat
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Etit Emiroğlu A.Ş.
Peyzaj Mimarlığı: BİA Tasarım
Aydınlatma Projesi: Aden Aydınlatma
Mekanik Projesi: MATEK
Elektrik Projesi: AYGÜN ÖZEN
Tesisat Projesi: AGBULUT TESİSAT
Çelik Projesi: TOKSAN METAL
Yangın Tahliye Projesi: SAĞLAM YANGIN
Yangın Güvenlik Danışmanı: SAĞLAM YANGIN
Şantiye Yöneticisi: EMRE HAMİLCİ
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 19,000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 45,000 m2

Pin It
Mimar

Nail Atasoy