Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Emlak Konut Başakşehir 2. Etap Evleri

Proje süreci, TOKİ ve Emlak Konut birlikteliğiyle 2014 yılında “7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe” isimli ulusal mimari proje yarışmasıyla başlamış.

Bu yarışma sonucunda sunulan projelerden biri olan bu proje, ikinci mansiyon ödülü almış ve bu süreci takip eden zamanda Emlak Konut yetkilileri tarafından projenin uygulanması talep edilmiştir. Bu uygulama süreci içinde yarışmada öngörülen programın eğitim bölümü kaldırılarak konutla ilgili projenin geliştirilmesi istenmiş.

Kayabaşı Bölgesi Konut Tasarımı kentsel kurgusunda işverenlerin bu kadar dar bir alanda yüksek emsal değerlerine sahip konut alanları istemesine rağmen sürekli gelişen, değişen toplumsal, kültürel ve kişisel kullanıcı gereksinimleri ve beklentilerinin yorumlanmış; “insan ölçeğinde, komşuluk ilişkilerini ön plana çıkaran, bireylerin keyif içinde yaşayacakları, bolca karşılaşma ve sosyal yaşam alanları tasarlanarak, doğal ve ekolojik yeni yaşam çevreleri yaratmak” konusunda yenilikçi öneriler getirilmiş.

Topografyanın sağladığı eğimden yararlanılarak bahçe katına küçük veya dubleks büyük konutlar yerleştirilerek eğimli tarafında konutlara ait kapalı otopark planlanabilmiş. Eğimdeki avantajlar kullanılarak bu eğimli platformlarda kapalı yüzme havuzları, spor alanları, kullanıcıların gereksinimini karşılayacak sosyal/kültürel etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri mekanlar ve ayrıca çocuk oyun bahçeleri ile bu iç avlular desteklenmiştir. Adaları saran yeşil alan, tüm planlanan adaların içlerine etkilendirilerek yeşilin sürekliliği sağlanmış.

Toplamda 11 bloktan oluşan tasarımda, blokların konumlanış biçimleri, bahçe alanından maksimum düzeyde yararlanılarak her bir dairenin ortada yaratılan iç avlulara ya da arazi önünde / yanında yer alan yeşil alanlara bakış vermesi amaçlanmış.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Başakşehir
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Emlak Konut GYO
Mekanik Projesi: Mekanice Mühendislik
Elektrik Projesi: Esan Mühendislik
Maket: Haydar Toprak, ARC Maketevi
Fotoğraf: Yavuz Selim Sepin
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 24.270 m2
Toplam İnşaat Alanı: 60.000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yavuz Selim Sepin