Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İstanbul Hisarüstü Trafik Yönetim Merkezi

"doğal ve kentsel peyzajla mimarlığın uyumlu birlikteliği..."

İstanbul'da iki yakayı birbirine bağlayan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün Avrupa ayağı ile İTÜ Korusu arasında yer alan arazide yapılması tasarlanan Hisarüstü Trafik Yönetim Merkezi Binası yalnızca yüklenmiş olduğu işleviyle değil İstanbul Boğazı'na hakim konumuyla ve kent siluetindeki yeri ile son derece önemli bir prestij yapısı olacaktır. Tüm Türkiye'deki karayolu ağının 24 saat canlı olarak izlendiği ve yönetildiği bu merkez aynı zamanda kullanıcı sorunlarının da çözüm merkezi olarak hizmet verecektir.

Yapının konumu dikkate alındığında, mekanların mevcut manzaradan maksimum oranda faydalanması, gerek mekansal organizasyonu, gerekse malzeme seçimleri ile çağdaş bir tasarım olması hedeflenmiştir. Tasarım aşamasında arsa verileri etkin ve verimli olarak kullanılarak yapının arazi, topografya, manzara ve Boğaziçi bölgesinin kendine özgü yapısı ile doğru olarak ilişkilendirilmesi sağlanmıştır.

İşlevsel olarak ihtiyaç duyulan çalışma birimleri ile sosyal mekanların Boğaziçi'nin muhteşem manzarası ile bütünleşmesi tasarımın en belirleyici kararıdır. Şeffaf ve dolu kitlelerin ilişkisi ve oranlarıyla vurgulanan hareket tasarımın yalın imgesel gücünü arttırmaktadır. Cam yüzeylerle birlikte kullanılan doğal ve çağdaş malzemelerin oluşturduğu kombinasyon, yalın geometrik formlarla öne çıkarılmıştır. Bu bağlamda tasarım özgün bir kimlik kazanırken, doğal coğrafyanın dokusu içerisinde hem çarpıcı hem de yalın olmayı başarabilmektedir. Yapının cephe tasarımında gürültü ve güneş kontrolünün sağlanması ile birlikte doğal peyzaja ve manzaraya yönelim belirleyici unsurlar olmuştur.

Yalın kitle kararı iç mekanda da rasyonel mekan çözümleriyle desteklenmektedir. Bu durum aynı zamanda iç mekan kurgusunun zengin mekansal ilişkilere sahip olmasını sağlamıştır. İç mekan düzenlemelerinde yüksek kaliteli bir çalışma ortamı yaratılırken, yeni ve gelişen teknoloji ile uyumlu, değişen çalışma koşullarına uygun esnek bir tasarım geliştirilmiştir.

Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Karayolları Genel Müdürlüğü
Statik Projesi: Erbora Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
Toplam İnşaat Alanı: 8,333 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Orhan Uludağ

Zeynep Uludağ