Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Katılımcı (NITA Mimarlık), Ahlat Gençlik Kampı Mimari Proje Yarışması


MİMARİ RAPOR


Ahlat Gençlik Merkezi tasarım alanı; kuzeyde konut dokusu, güneyde Van gölü arasında kalmakta, "Ahlat – Adilcevaz karayolu" ile iki parçaya ayrılmaktadır. Arazinin Kuzey parçası kar suyunu tahliye etmek için aktif olarak kullanılan 2 dere ile 3 parçaya ayrılmaktadır. Proje alanı toplam 4 parçadan oluşmaktadır.

Ahlat, Van Gölü'nün kuzey batısında mezar abideleriyle meşhur, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, birçok tarihi eseri barındıran bir coğrafyadır.

Yapı 2 parçadan oluşmaktadır. İstenildiği zaman ayrı çalışması için Kültür merkezi ile otel kütlesi birbirinden kopartılmış, derenin böldüğü 2 ayrı parsele yerleşmiştir. Bu iki kütle tasarlanan bir platform ile birbirine bağlanmıştır. İki kütleyi birbirine bağlayan bu platform aynı zamanda kültür merkezine açık etkinlik yapmayı önermektedir. Otel kütlesi göle doğru dik lineer, bir biçimleniş önermektedir. Tek taraflı yerleştirilen odalar tasarlanan peyzaj üzerinden göl manzarasını yakalaması sağlanmıştır. Spa birimi otel kütlesinin altında, otel ile doğrudan ilişkilidir. Spa lobisi ayrıca giriş çıkış ile otelden bağımsız da kullanılabilinir.

Spor alanları alanın doğusundaki derenin parçaladığı, çok ta kullanışlı olmayan parçasında konumlandırılmıştır. Spor alanlarının otel kütlesinden uzak olması ile gürültüden etkilenmesi önlenmiştir. Topografyanın avantajı ile spor sahaları çevresinde koşu parkuru ve tribün tasarlanmıştır.

Proje alanının güney parçasında kalan sahil kısmı ilçenin sahil boyunca kıyı yaya sürekliliğini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Güney ile kuzey yaka alt geçit ile bağlanması önerilmiştir. Kuzey yakada oluşturulan etkinlik meydanında yaz kış farklı etkinliklerinin yapılması önerilmektedir.

Arazi içerisinden geçen dereler mevcut hali ile korunmuş, arazi parçaları arasında köprüler ile bağlantı sağlanmıştır.

Eğitmen odaları 1. Katta etkinlik terası ile doğrudan bağlantılı yerde konumlandırılmış, eğitmenlerin spor alanına aynı kottan direkt olarak ulaşabilmeleri önerilmiştir.

Gençlik merkezinin aynı zamanda kamuya da hizmet etmesi düşünülerek, ahlat-adilcevaz karayolundan kontrollü yaya giriş noktası kurgulanmıştır.

41 SIRA NO'LU PROJE JÜRİ RAPORU
Yerleşim planı kararları ve iki bölgenin birbiriyle olan bağlantısı olumlu bulunmuştur. Buna rağmen, konaklama birimlerinin koridor üzerinde tek yönlü çözülmesi ile kat sayısının ve koridor uzunluğunun artması eleştirilmiştir. Sistem detayı verilmemesi nedeniyle malzeme ve detay prensipleri anlaşılamamıştır. Konferans salonu kütlesinin çatı formu ile iç mekan ilişkisi sorgulanmıştır. Özgür Bingöl'ün karşı oyu ile elenmiştir.

Künye
Proje Yeri: Ahlat, Bitlis
Proje Tipi: Yurt / Konukevi, Sosyal Tesis
Proje Tipi Grubu: Katılımcı

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Serdar Kızıltaş

Zeynep Melike Atay Kızıltaş

Cumhur Yılmaz