Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Mersin Şehir Hastanesi

2017 yılında hizmete giren Mersin Şehir Hastanesi 1.294 yatak kapasitesine sahip.

NKY Architects & Engineers, projeyi anlatıyor:

Türkiye'nin Kamu Özel Ortaklığı (PPP) modeli ile yapılan ilk sağlık tesisi Mersin Şehir Hastanesi, 3 Şubat 2017 tarihli resmi açılış töreni ardından hizmete açıldı. Konsept tasarım ve medikal planlama dâhil, tüm uygulama,imalat proje ve detayları, sağlık yapıları tasarımında deneyimli olan NKY tarafından yapılan hastane, 1.294 yatak kapasiteli olarak planlandı.

Merkezi bir teşhis-tedavi kütlesi etrafında, her biri ayrı bir dal hastanesi olan üç blok şeklinde planlanan kompleks; içerisinde Genel, Kadın Doğum ve Çocuk, Onkoloji ve KVC ana dallarını bulunduruyor. Planlama, bulunduğu arazinin topografya yapısı ile tam bir uyum sağlıyor ve kuzey-güney yönünde üç temel girişi üç farklı kota oturtarak kademeleniyor. Konumu itibariyle tesis, hem kent merkezinden hem de şehre gelişte çevre yolu üzerinden rahatlıkla görülebiliyor. Böylece hastane ilk ziyaretçilerine bu bağlamda yön bulmada kolaylık sağlıyor.

Tasarım planlaması güncel ve gelecekteki kullanımda mutlak esneklik ve gelişebilirlilik sağlayan modüler bir sistem üzerinde gelişiyor. Toplam 369.591 m2 kapalı inşaat alanına sahip kompleksi insan ölçeğinde sunmak ve hastane personelinin motivasyonu yanında özellikle hastalar için tedavi edici konforlu bir ortam yaratmak, tasarımın ana prensipleri olarak öne çıkıyor.  Tesis kapsamında; tek yataklı 492 Akut Bakım odası, çift yataklı 246 Akut Bakım odası, tek yataklı 120 oda ICU, 60 yataklı NICU Servisi, 6 Yatak kapasiteli İTU ve 26 tek yataklı LDRP odası planlanmış bulunuluyor.

Buna bağlı olarak, hastane binası planlaması kapsamında 52 Ameliyathane, 80 yatak kapasiteli Acil Servis, 276 poliklinik odası, Radyasyon Onkolojisi Tedavi Birimi, Yanık Ünitesi, Tüp Bebek Ünitesi, organ nakline imkân verebilen süit ameliyathane, MR görüntülü ameliyathane gibi birçok ileri düzey tıbbi teknolojiye sahip birimler ve merkezler bulunuyor.

Karbon salınımını minimize etmek adına ileri düzey bir yapı izolasyonu, güneş kolektörleri, bunun yanında enerji sisteminde trijenerasyon kullanılıyor. 3.200 araç kapasiteli kapalı otopark yanında alanın muhtelif yerlerinde yüzey otoparkları da yer alıyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Mersin, Toroslar
Proje Tipi: Hastane / Poliklinik
Proje Tipi Grubu: Sağlık
İşveren: CCN Holding, DIA Holding
Ana Yüklenici: CCN İnşaat, DIA İnşaat
İç Mekan Projesi: NKY Architects & Engineers, Tabouret Design
Proje Yöneticisi: Necdet Kırhan Yazıcı, Ömer Ünlü, Çağla Ömür
Cephe Tasarımı: NKY Architects & Engineers, AXIS Cephe Danışmanlık
Akustik Projesi: Duyal Karagözoğlu
Yangın Tahliye Projesi: Etik Mühendislik, NKY Architects & Engineers
Yangın Güvenlik Danışmanı: Abdurrahman Kılıç, Kazım Beceren, Gökhan Balık
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 232,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 369,591 m²

Pin It
Mimar

Necdet Kırhan Yazıcı

Osman Güneş Erden

Çağla Ömür