Other Works
Similiar Projects

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Öğrenci Yurdu

Blok tipi yapılaşma topografya eğimine uygun yerleşebilmeyi olanaklı kılar.

Ayrıca silüette parçalı bir görüntü elde edilir. Yeni bir blogun eklenebilmesi potansiyeline sahip bu sistem tek bir bloga göre esnek bir yerlesim ve gelisim olanağı sağlar.

Proje alanında etkinlik noktası oluşturma adına plaza tasarlanmış ve bu plaza ortak alanlarla iliskilendirilmistir. Manzaraya hakim konumdaki plaza üzerinde sinemalar ve salıncaklar önerilerek mekanın kampüsün prestij noktalarından olması öngörülmüstür. Böylelikle yurt ögrencileri için keyifli bir hayat önerilmis kullanıcı açısından canlı bir sosyal ortam olusturulmustur.

Kantin, sesli ve sessiz çalısma salonları doğrudan lobi ile iliskilendirilerek mekanların denetim altına alınması kolaylastırılmıstır. Kantin için günes kontrol sistemi düsünülmüs ve konforlu bir mekan olusturulmustur. Çalısma salonu ise dogrudan güney ışığı almazken açılan ısıklık ile plaza üzerinden kontrollü ısık almakta ve çalısmak için verimli bir atmosfer olusturulmaktadır.

Yapılar arasında olusturulan sokak kampüsün hakim rüzgar yönünde bulunup Kıbrıs’ın sıcak ikliminde serinletici bir etki olusturmaktadır. Ayrıca üretilen sokak peyzaj elemanları ile canlandırmıs ve kullanıcı için bir ulasım aksından öte içinde farklı kalitede mekanların bulundugu bir elemana dönüsmüstür.

Yaşam birimi, içerisinde tüm mekanlar doğal ısık almakta ve elektrik maliyeti azaltılarak sürdürülebilir bir yurt önerilmistir. Ayrıca tüm odalar güneye bakarak esit ölçüde manzara görmesi sağlanmıstır.

Details
Project Location: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)
Project Type: Dormitory / Guesthouse
Proje Tipi Grubu: Eğitim
Employer: ODTÜ EBİ
Consultant: Mehmet Zafer Kınacı, Kemal Ovacık, Bahri Türkmen
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2017
Total Construction Area: 3.200 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Fatih Yavuz

Ömer Emre Şavural

Kubilay Şahinler

Hasan Hüseyin Özdurmuş