Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Özkanlar Evi (Gemi Ev)

‘Gemi Ev' olarak da adlandırılan bina 1968 yılında Özkan kardeşler tarafından yaptırılan bina Ankara'da Hoşdere Caddesi ile Fuar Sokak'ın köşesinde bulunuyor.

Selda Başbuğoğlu 1995'te Mimarlık Dergisi (sayı:264, s.20-27) için kaleme aldığı "Danyal Tevfik Çiper" isimli yazıda yapıyı şöyle anlatıyor: 

Dört katlı binan her katı kullanıcısı olacak aile fertlerinin özel istek ve ihtiyaçları doğrultusunda farklı tasarlanmış. Toplamda 6 daireyi barındıran yapının üst katında erkek kardeşler için tasarlanmış 5'er yatak odalı dublex daireler; birinci katta ebeveyn ve kız kardeşin daileri; en alt katta ise 3'er yatak odalı kiralık dairler bulunmakta. Dış cephede dikkati çeken ağırlıklı sağır cepheler, kullanıcıların içe dönük yaşayış biçimlerine uygun olarak sokak yaşantısından kopuk fakat aydınlık ve ferah iç mekanlar yaratacak şekilde tasarlanmış. Bu amaç için, binanın çeşitli yerlerinde dolaylı doğal aydınlatma sağlayacak tepe ışıklıkları ve yüksek pencereler ile yapay aydınlatma elemanları kombine edilmiş. Zamanın çok ilerisinde bir düşünüşle mimar çiper bodrum katta da 6 arabalık bir kapalı garaj kurgulamış.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Proje Başlangıç Yılı: 1968
Proje Bitiş Yılı: 1968
İnşaat Bitiş Yılı: 1968

Pin It
Mimar

Danyal Tevfik Çiper