Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kuzen Evi

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Bir “Köy Evi” tasarlamak…

Geçmişten gelen içe dönük bir yaşama ve aynı zamanda geçmişten gelen yapısal alışkanlıklara, bilindik yapısal tekniklerin dışına çıkarak proje ile günümüzün standartlarına uygun proje olması amaçlandı. Yılın belli aylarında kullanılacak evin İşverenin yurtdışında oluşmuş yaşam tarzına, beklentisine uygun ve projenin çevresine bir katkı sağlanması amaçlandı.

Binanın plan kurgusu lineer tasarlanmış ve kendini iç- dış tasarımında da göstermekte. Arazideki doğal eğimin avantajını kullanılması, güneşin doğuşu – batış aksına uygun plan şeması ve çatı kurgusu – eğimi ile evin her noktasında farklı mekânsal algılar yaratılmıştır. Bu mekânsal kurguların içine arazinin tüm doğal sahnelerin tablo gibi yaşam ile bütünleşmesi amaçlandı. Yapı da kullanılan tuğla ve metal kaplamalar ile bina bakım maliyeti göz önünde bulunduruldu.

Projenin tasarımına yaşamımın, bölgenin ve zamanın etkisi olduğu kadar bu etkinin yansıması ile köyün, bölgenin gelişimine bir katkı sağlanmak çok daha değerli olacaktı. Projenin sosyokültürel bağlamda bölgenin değişimine kat sağlaması veya tetiklemesi çok önemli.

Doğdunuz köye “mimari” ile dönmek…

Künye
Proje Yeri: Gölbaşı, Ankara
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Ana Yüklenici: Numanson İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: 2021
Proje Bitiş Yılı: 2021
İnşaat Başlangıç Yılı: 2021
Arsa Alanı: 2.167 m2
Toplam İnşaat Alanı: 500 m2

Pin It
Mimar

İsa Parlak