+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Taşyapı Almondhill

Boğaz Köprüsü ile Marmara denizi arasında kuzey-güney yönünde ve E5 karayolundan 12-15 metre yukarıda yer alan 106 dönümlük arazide 200 bin metrekarelik bir konut projesi.

Sanlı Mimarlık tarafından Taşyapı firması için yapılan bir başka proje de Acıbadem Almondhill. Firma, bu proje için farklı firmalardan öneri almış. Sanlı Mimarlığa projenin verilme nedeni ise üç mahalle oluşturma düşüncesi. Üçe bölünme nedenleri özetle, ulaşım, adres kolaylığı daha küçük kalabalıkların komşulukları gibi bugünlerde gündemde olan büyük sitelerde yitirilmiş olan özellikleri koruma çabası. Tasarım, işveren istekleri doğrultusunda, 3 değişik tipte yaklaşık 650 daire olarak üç mahallede yedi katlı bloklardan oluşuyor. Toplam 22 adet 7 katlı blok var. Almondhill projesinde kendi içinde yaşayan, yeşil alana geniş yer ayrılan, renkli, dinamik, bol alternatif sunan bir kurgu hedeflenmiş. Yenilikçi bir mimari yaklaşım bağlamında sadeliği ve şıklığı yansıtan, klasik ve modern çizgilerin bir sentezi olan konut blokları ortaya çıkmış.

Konsept proje Yılmaz Sanlı tarafından hazırlanmış, Suzan Sanlı tarafından geliştirilmiş. Ancak uygulama projesi Sanlı mimarlık tarafından çizilmemiş. Müteahhit firma Sanlı Mimarlık temel kararlarına bağlı kalmış olmakla beraber inşaat aşamasında uygulamanın gerektirdiği bir takım değişiklikleri yapmış.

Harita
Künye
Proje Yeri: Acıbadem, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
İşveren: Taşyapı
Proje Başlangıç Yılı: 2004
Proje Bitiş Yılı: 2005
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006
Arsa Alanı: 106.000m²
Toplam İnşaat Alanı: 200.000m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yılmaz Sanlı

Suzan Sanlı Esin