Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Turgut Özal Anıt Mezarı

Tasarımda geleneksel Türk mimarisi motiflerinin çağdaş yorumu hedeflendi.

32 metre yükseklikteki ayaklar göğe yükselişi ifade ediyor. 8 ayağın tüm görkemiyle yükselişi Türk toplumunun çok sesliliğini temsil ediyor. Tepedeki örtü birlikteliğin, aynı çatı altında toplanmanın, 8 ayağa asılı kurşun küre ise yerkürenin sembolü.

Konik çatı ile örtülü silindirik yapılar Türk Mimarisi'nin vazgeçilmez elemanları. Bu mimaride gelip geçici çadırların tuğla ile birer kalıcı abide haline dönüşmesi gözleniyor. Anıt projedeki 8 ayak çadır mimarisindeki tekerlekler üzerine daire formunda sıralanan ağaç direklerinin birer çağdaş yorumu. Merkezi plan en bilinen geleneksel Türk Mimarisi formu. Dayama kemerleri ve payandalarla taşınan kubbe ise merkezi formun vazgeçilmez örtü biçimi. Birbirini kesen sekizgenlerle oluşan kompozisyon da yine oyma, kabartma ve figürlü süslemelerde çok yaygın bir motif. Bu motif projeye yer döşemesinin geometrisi olarak yansıyor.

Kısacası projede Anadolu Türk Mimari'sine referans veren ögelerin bambaşka bir kompozisyon içinde kullanılarak geleneksel formu yansıtan ancak çelik, granit gibi çağdaş teknolojinin elemanları ve teknikleriyle oluşturulan bir mimari ifade söz konusu. İşte bu gelenekselliğin ve çağdaşlığın birlikteliği merhum cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı temsil ediyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Fatih
Proje Tipi: Anıt / Simge Yapı
Proje Tipi Grubu: Kentsel Tasarım
İşveren: İdil İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: 1998
Proje Bitiş Yılı: 1998
İnşaat Başlangıç Yılı: 1998
İnşaat Bitiş Yılı: 1998

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yılmaz Sanlı

Suzan Sanlı Esin
Yardımcı Mimar(lar)
Tuğba Üzümkesici