Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Tokigiller Yaşam Mücadele Rehberi

Tokigiller Yaşam Mücadele Rehberi*/ Adhokrasi / 1.istanbul tasarım bienali için Boğaçhan Dündaralp, Lale Ceylan, İpek Kay tarafından hazırlanan araştırma projesidir.

Tokigiller; yaşadıkları çevreden zorunlu olarak 'kentsel dönüşüm'politikalarıyla daha önce yaşamadıkları ve alışkın olmadıkları bir fiziksel çevrede (TOKI blokları) yaşamaya mahkum bırakılmış insan gruplarıdır.

TDSM*, oldukça niteliksiz, ayrıştırıcı ve denetimin hakim olduğu TOKI blokları yaşam çevresi ile kendi ihtiyaç ve taleplerine yönelik 'bireysel' ya da 'ortak' eklenebilecekleri, dönüştürebilecekleri, sosyal etkileşim ve iletişim ortamını kaybetmiş Tokigiller arasındaki ilişkiye odaklanır. TDSM* bu anlamda , kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmak ve üretmek amacı ile değil; bir araya gelerek çözüm üretmeleri için gerekli sosyal etkileşim ve iletişim ortamlarının yeniden nasıl oluşturulabileceğine dair açık, geliştirilebilir bir rehber olmayı hedeflemektedir.

Kendi rehberinizi oluşturuken izleyeceğiniz adımlar;

1. internet, fotokopi gibi araçlarlarla kolayca çoğaltılabilir boyutsal standartları olan,
aynı zamanda biriktirilebilir, dağıtılabilir, anonim olarak katılıma ve üretime açık bir format oluşturun.
2. Bu format içinde boşlukları yazı ve çizimle doldurulabilir temel başlıklar/sorular belirleyin:
Soru ( /talepler),nerede, ne yapılabilir?, nasıl yapılabilir?
3. Bu formu 'ortak' alanlarda kolay ulaşılabilir ve paylaşılabilir 'yer'lere bırakın.
4. Bu formların biraraya geleceği ve gönüllü katlılmların oluşacağı bir iletişim mekanı ya da mecrası belirleyin ya da oluşturun. Bu bir pano'da olabilir, bir blog sayfası da...

Oluşturacağınız rehberin/tasarımın bir medyatör olarak kendini anonimleştirerek geliştirilebileceği açık kaynak bir araç olması için olabildiğince de basitleştirmeye çalışın.

Künye
Proje Yeri: Halkalı, İstanbul
İşveren: 1. İstanbul Tasarım Bienali
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012

Pin It
Mimar

Boğaçhan Dündaralp

Lale Ceylan

İpek Kay