Similiar Projects

Tuana Evleri 1. Etap

İzmit şehir merkezine 2,5 km uzaklıkta, kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenmiş yaklaşık 18 hektarlık alanda yapılan toplu konut projelerinin ilk etabı olarak planlanıp inşa edilmiş olan, “TUANA EVLERİ 1. Etap” 2016 yılında kullanılmaya başlandı.

A/Y Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Arsa üretim sürecinde hak sahipleri ile daire tipleri üzerinden belirlenmiş m2'lerle ön anlaşma yapıldığından, blok tasarımlarındaki ana belirleyici, bu daire alanlarının oluşturulmasını sağlayacak aks sisteminin kurulması olmuştur. Bu aks sistemi ile birlikte merdiven ve asansör çekirdeğinin yeri ve yatay sirkülâsyonun çeperinde oluşturulan tesisat şaftları sayesinde, ön satış esnasında gelecek taleplere göre daire tiplerinin birleşerek veya bölünerek daha büyük ya da daha küçük dairelere dönüştürülebilecek esneklikte bir planlama yapılabilmiştir. Bu durum kısa sürede daire satışlarını tamamlamak isteyen ve aynı zamanda toplumun her gelir gurubunun taleplerine cevap vermeyi amaçlayan yatırımcı kurum tarafından projenin en olumlu yönü olarak değerlendirilmiştir.

Bloklarda aynı katta farklı büyüklükte daireler bir aradadır. Her bir blokta komşuluk ilişkilerinin pekişebileceği, kat hollerinin doğal ışık ve hava alabileceği kat bahçeleri, galeriler düşünülmüştür. Otopark ihtiyacının büyük bölümü bodrum katlarda sağlanmış, bodrum katların açığa çıkan kısımları dubleks daireler ve sosyal tesisler olarak değerlendirilmiştir. Bu dubleks dairelerin önünde kendi özel bahçeleri, peyzaj tasarımındaki bitkilendirme ile sağlanmıştır. Yine sosyal tesisin konumu her bloğun ulaşabileceği mesafede orta mekânda belirlenmiştir.

Tüm alan birbirini takip eden üç etap üzerinden projelendirilirken, her etabın kendi çerçevesinde oluşacak blok yerleşimleri ve iç bahçe düzenlemesi ile komşuluk ilişkilerinin gelişeceği mahalle olgusunun yaratılması öngörülmüştür. Bloklar arasında düzenlenen bu iç bahçe, süs havuzunun formu ve çevresindeki sert peyzaj ile yürüyüş ve oturma alanlarına olanak tanımıştır. Aynı zamanda sert peyzajda alınan önlemler ile engellilerin ulaşabilirliği sağlanmıştır.

Map
Details
Project Location: Kocaeli (İzmit)
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Kent Konut A.Ş.
Ana Yüklenici: A/Y Mimarlık
Interior Architecture: PAO Mimarlık Tasarım
Projcet Manager: Aysel Yılmaz Eski, Türkan Erdem Peyzaj, A/Y Mimarlık
Construction Drawings: Simurg Project Management, A/Y Mimarlık
Structural Project: MN Mühendislik
Mechanical Project: Güney Isı Makina
Electrical Project: Kortek Mühendislik
Plumbing Project: Güney Isı Makina
Çelik Projesi: MN Mühendislik
Altyapı Projesi: Üçöz Proje Mühendislik
Model: Promak Tasarım
Photography: Yusuf Ersan Eski, Kent Konut A.Ş.
Construction Site Manager: Olgun Demir
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2012
Construction Start Date: 2013
Construction End Date: 2016
Building Plot Area: 64,685 m2
Total Construction Area: 128,523 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Aysel Yılmaz Eski

Yusuf Ersan Eski