İlgili Projeler

Tuana Evleri 1. Etap

İzmit şehir merkezine 2,5 km uzaklıkta, kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenmiş yaklaşık 18 hektarlık alanda yapılan toplu konut projelerinin ilk etabı olarak planlanıp inşa edilmiş olan, “TUANA EVLERİ 1. Etap” 2016 yılında kullanılmaya başlandı.

A/Y Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Arsa üretim sürecinde hak sahipleri ile daire tipleri üzerinden belirlenmiş m2'lerle ön anlaşma yapıldığından, blok tasarımlarındaki ana belirleyici, bu daire alanlarının oluşturulmasını sağlayacak aks sisteminin kurulması olmuştur. Bu aks sistemi ile birlikte merdiven ve asansör çekirdeğinin yeri ve yatay sirkülâsyonun çeperinde oluşturulan tesisat şaftları sayesinde, ön satış esnasında gelecek taleplere göre daire tiplerinin birleşerek veya bölünerek daha büyük ya da daha küçük dairelere dönüştürülebilecek esneklikte bir planlama yapılabilmiştir. Bu durum kısa sürede daire satışlarını tamamlamak isteyen ve aynı zamanda toplumun her gelir gurubunun taleplerine cevap vermeyi amaçlayan yatırımcı kurum tarafından projenin en olumlu yönü olarak değerlendirilmiştir.

Bloklarda aynı katta farklı büyüklükte daireler bir aradadır. Her bir blokta komşuluk ilişkilerinin pekişebileceği, kat hollerinin doğal ışık ve hava alabileceği kat bahçeleri, galeriler düşünülmüştür. Otopark ihtiyacının büyük bölümü bodrum katlarda sağlanmış, bodrum katların açığa çıkan kısımları dubleks daireler ve sosyal tesisler olarak değerlendirilmiştir. Bu dubleks dairelerin önünde kendi özel bahçeleri, peyzaj tasarımındaki bitkilendirme ile sağlanmıştır. Yine sosyal tesisin konumu her bloğun ulaşabileceği mesafede orta mekânda belirlenmiştir.

Tüm alan birbirini takip eden üç etap üzerinden projelendirilirken, her etabın kendi çerçevesinde oluşacak blok yerleşimleri ve iç bahçe düzenlemesi ile komşuluk ilişkilerinin gelişeceği mahalle olgusunun yaratılması öngörülmüştür. Bloklar arasında düzenlenen bu iç bahçe, süs havuzunun formu ve çevresindeki sert peyzaj ile yürüyüş ve oturma alanlarına olanak tanımıştır. Aynı zamanda sert peyzajda alınan önlemler ile engellilerin ulaşabilirliği sağlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kocaeli (İzmit)
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Kent Konut A.Ş.
Ana Yüklenici: A/Y Mimarlık
İç Mekan Projesi: PAO Mimarlık Tasarım
Proje Yöneticisi: Aysel Yılmaz Eski, Türkan Erdem Peyzaj, A/Y Mimarlık
Uygulama Projesi: Simurg Project Management, A/Y Mimarlık
Statik Projesi: MN Mühendislik
Mekanik Projesi: Güney Isı Makina
Elektrik Projesi: Kortek Mühendislik
Tesisat Projesi: Güney Isı Makina
Çelik Projesi: MN Mühendislik
Altyapı Projesi: Üçöz Proje Mühendislik
Maket: Promak Tasarım
Fotoğraf: Yusuf Ersan Eski, Kent Konut A.Ş.
Şantiye Yöneticisi: Olgun Demir
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 64,685 m2
Toplam İnşaat Alanı: 128,523 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aysel Yılmaz Eski

Yusuf Ersan Eski