Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Varyap Meridian

Ünlü RMJM Tasarım Grubu'nun tasarladığı proje, yalnız ikonik tasarımlarıyla değil, "sürdürülebilir mimarlık" ilkelerinin ortaya koyulduğu LEED Kriterleri'ne uygunluğuyla da sektörde bir öncülük misyonu üstlendi.

Varyap Meridian, Türkiye'nin ilk LEED kayıtlı karma projesi.

2016'da tamamlanması planlanan İstanbul Finans Merkezi'nin tam karşısında; Batı Ataşehir bölgesinin hem şehir içi hem de şehirler arası erişimi açısından önemli bir noktası olan E-5 (O-1) ve TEM (O-2) bağlantı yolundan direkt ulaşılabilecek konumda olan Varyap Meridian, toplam 410.000 m² inşaat alanına sahip yüksek rezidanslar, rezidans villalar ve ofis bloklarından oluşan karma bir proje. Kat sayısı 20 ile 61 arasında değişen 5 konut bloğu, 3 adet yatay ofis binası ile uluslararası otel zinciri tarafından işletilecek 5 yıldızlı bir otel ve kongre merkezi fonksiyonlarını bir arada sunan Meridian Ofis & Otel binası da projede yer alıyor.

Varyap Meridian; dünyaca ünlü mimarlık şirketleri arasında düzenlenen yarışma sonucu seçilen İngiliz kökenli RMJM / NY tarafından tasarlandı. İstanbul'un en gözde semtleri ve geleneksel yapılarının olduğu mahalleleri gezerek bir eskiz oluşturan RMJM tasarım grubu, cami silüetlerinin de olduğu tarihi yarımadayı yansıtan bir çizim ortaya çıkardı. Batı Ataşehir'de yer alan Varyap Meridian İstanbul ile bütünleşen özgün mimarisiyle dikkat çekiyor.

Proje içerisinde tüm bloklar dikkatli bir şekilde gün ışığı, rüzgar gibi kriterler göz önünde bulundurularak yerleştirildi. Gerçekleştirilen doğru konumlandırılma ile şehrin görüntüsünü engelleyebilecek doğu - batı yönlü sert ışık minimize edildi.

Varyap Meridian içerisindeki tüm konut bloklara dinamik bir teras formu yaratan balkonların eklenmesi ile proje sakinlerine eşsiz bir Marmara, Adalar ve kentin çevresinden panoramik manzara sunuldu. Tüm katlar panoramik manzara eşliğinde manzaranın keyfine varmak için minimal yapı strüktürü içinde tasarlandı.

Projede; ortak alanların enerji ihtiyacının bir bölümü rüzgar, güneş gibi doğal kaynaklardan üretilen enerji ile karşılanıyor, yağmur suları ve gri sular toplanıp arıtıldıktan sonra yeşil alanların sulanmasında kullanılıyor. Böylece doğanın korunmasına katkıda bulunuluyor, az su tüketen batarya ve rezervuarlarla birlikte %40 su ve %30'lara varan enerji tasarrufu sağlanıyor.

Projenin inşa edildiği arazinin yalnızca %13'lük bölümü binalara ayrıldı ve kalan alanda ise topoğrafik yapı korunarak yeşil alan olarak tasarlandı. Mimari konseptle paralel tasarlanan peyzajda bölgenin iklimine uygun ağaç seçimleri ve oluşturulan geniş rekreasyon alanları, projenin yeşil kimliğiyle de örtüşüyor. Yerleşim alanları tamamen parklar ve spor alanlarından oluşan bir yeşil bölgeyle çevreleniyor. Büyük parkın içinde yer alan gölet ve çevresi, su kıyısı plantasyonu ile belirgin bir doğal ortam yaratıyor.

Meridian Ofis ve Otel

LEED Sertifikasyon programı dahilinde inşa edilen Meridian Ofis ve Otel, aynı binada otel ve ofis hizmetini en üst seviyede vererek özellikle iş insanlarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlandı. Finans merkezinin ilk iş, otel ve kongre merkezi olan Meridian Ofis ve Otel; projenin marka değerine yakışacak uluslararası nitelikteki 5 yıldızlı oteli ve konferans salonu, toplantı odaları, açık ve kapalı havuzları, SPA - spor merkezi, kütüphanesi, konsiyerj hizmetleri, eğlence ve hobi odaları, restoran ve kafeleri ile birlikte yeni nesil ofis anlayışını temsil ediyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ataşehir, İstanbul
Proje Tipi: Ofis, Konut Sitesi / Grubu
Mimari Proje Ekibi: Dome + Partners
İşveren: Varyap
Danışman: Buro Happold
Peyzaj Mimarlığı: TRafo-Mimarlar
Konsept Tasarımı: RMJM
Statik Projesi: Yapı Teknik Mühendislik
Mekanik Projesi: GN Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 110.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 410.000 m²

Pin It