Other Works
Similiar Projects

Aca SU

34 Architects'in tasarladığı Aca SU konut sitesi İstanbul Kağıthane'de bulunuyor.

34 Architects projesini anlatıyor:

"Aca SU, İstanbul Kağıthane İlçesi'nde mevcut yapı stoğunun yenilenmesi çerçevesinde değerlendirilen bir bölgede konumlanmaktadır.

Bünyesinde çözümlenmiş yüzme havuzu, sauna, ufak bir fitness salonu, otopark katları ve konut birimlerinden oluşmaktadır. Aca SU çağdaş kent ve kentlinin ihtiyaçlarını optimum seviyede tedarik edebilmek amacıyla kurgulanmış ve teknik olarak desteklenmiş bir projedir. Projelendirmeye başlarken en önemli veri ve zorluklardan birini, işveren tarafından önceden imal edilmiş mevcut temel kolon aplikasyonunun kullanma zorunluluğu teşkil etmekteydi.

Arazi de oldukça güçlü bir kot farkının bulunması 3. bodrum katın zemin kat gibi algılanmasını, yaya ve araç girişlerinin bu kattan alınmasını zorunlu hale getirdi. İmar yönetmeliğinin haricinde, işveren ile arsa sahiplerinin birbirlerinden bağımsız talepleri, bölge için yerel yönetimce hazırlanmış plan notları diğer tasarım parametrelerini oluştumaktaydı. Bu zorluklar proje bünyesinde 68 adet birbirinden farklı konut birimi ve bu sayıya hizmet edecek diğer birimlerin oluşmasını gündeme getirdi. 

Tüm konut tiplerinin birbirinden farklı olması, yapı cephesinde düzensizliğe, bu düzensizliğe cevap arayışı ise cephenin grid kurgusunun oluşmasına neden oldu. A ve B Blok ön cephelerinin öğleden sonra sürekli olarak güneş alacak olması sebebiyle cephe kaplama malzemeleri ile cephe boşluklarının etrafında derinlik elde edildi. Ayrıca kaplama malzemesi ile içe dönük yüzeyler elde edilerek güneşin bu etkisinin şiddeti olabildiğince azaltılmaya çalışılmıştır."

Map
Details
Project Location: Kağıthane, İstanbul
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Aca Yapı ve İnşaat
Interior Architecture: 34 Architects
Structural Project: Ahmet Yünsal
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2013
Construction Start Date: 2013
Construction End Date: 2014
Building Plot Area: 1,258 m²
Total Construction Area: 8,681 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Cenk Saraçoğlu

Zeynep Bahar

Duygu Özkan