Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bahçeşehir Koleji Konyaaltı Kampüsü Felsefe Oditoryumu

Keyarch Mimarlık tarafından tasarlanan oditoryumun yapımı 2017 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Antalya’da Bahçeşehir Koleji Konyaaltı kampüsünde öğrencilerin kullanabilecekleri bir felsefe oditoryumu oluşturmak için projeye başlanmıştır.

Projenin amacı, öğrencinin normal sınıf düzeninin dışında başka bir atmosferle buluşması , sorgulayarak, irdeleyerek ve olaylara eleştirel bakarak öğrenme becerisini arttırmaktır.

Bu tasarladığımız oditoryumda, klasik eğitim sistemine rağmen yetişen neslin soru sorması, düşünmesi, yaratıcı olması ve bunu da yaşam biçimi haline getirmesi hedeflenmiştir. Bu yüzden oturma düzeninde bile hiyerarşik olmayan oval bir masa kullanılmış ve mekan amfi şeklinde tasarlanmıştır. Amaç sadece felsefe söyleşileri yapmak değildir, öğretmen ve öğrencilerin birbirine saygı ile hitap ettikleri, öğrencilerin öğretmenleriyle aynı masada oturarak korkmadan soru sorabileceği bir mekan yaratılmak istenmiştir.

Proje mevcut bina giriş katında, 360 m2’lik bir alanda tasarlanmıştır. Toplam 5 adet fonksiyon içermektedir. Bunlar; Sergi platformu, kütüphane platformu, amfi, toplanma alanı ve hitabet kürsüsüdür.

Sergi platformu, M.Ö. 5yy. dan M.S. 20yy a kadar olan 2500 yıllık tarihe damga vurmuş düşünürlerin, 8 adet replika tablolarının ve rölyeflerin olduğu bölümdür. Bu replika tablolar ve rölyefler kronolojik olarak yerleştirilmiştir. Ayrıca, bu sergi platformu zeminde yükseklik farkı, duvarda ve tavanda ise malzeme farkı kullanılarak vurgulanmıştır. Resim ve rölyefler, dikey ahşaplarla çerçevelenmiş ve alt kısımlarında gerekli açıklayıcı bilgiler sunulmuştur.

Kütüphane platformu için 5000 adet kitaptan oluşan bir kütüphane oluşturulup, doğal ve kaliteli ışık alması için bu bölüm bahçeye bakan alanda tasarlanmıştır. Zemin ahşapla kaplanmış, masif kitaplıklar bu bölüme yerleştirilmiştir.

Toplanma alanı orta bölümdedir. Bu mekanın zemini tamamen taşla kaplanmış ve tam ortasında 24 kişilik 8m x 2,5m ebatlarında masif ahşap oval bir masa yapılmıştır. Toplanma alanı kullanılan malzemeyle tavanda da vurgulanmıştır.

Toplanma alanıyla, sergi ve kitaplık bölümü arası geçiş, amfi şeklinde oturma düzeniyle sağlanmış, bu bölüm öğrencilerin kitap okurken ve münazara yaparken kullanmaları için düşünülmüştür. Zemin ahşapla kaplanmış, iki kademe olacak şekilde tasarlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Konyaaltı, Antalya
Proje Tipi: Diğer Eğitim Yapıları
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Bahçeşehir Koleji
Danışman: Çetin Balanuye, Şakir Uluçay
Ana Yüklenici: Keyarch Mimarlık, Arkitek İç Mimarlık
Uygulama Projesi: Keyarch Mimarlık, Arkitek İç Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 360 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Özlem Yıldız Kaya
Yardımcı Mimar(lar)
Deniz Kamacı