Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kadın ve Çocuk Mekanları - Ormandibi

Kadın ve Çocuk Mekanları Projesi Tokat’ın beş köyünde gerçekleştirilen iç mekan tasarım ve uygulamalarını içermektedir.

AÇEV’in 2012’den beri Tokat’ın 24 köyünde yürüttüğü “Kırsal Alanda Yaşayan Çocuklar İçin Eşit Bir Başlangıç Projesi” vesilesiyle, bu 24 köyün 5’inde ikamet eden kadın ve çocukların yine benzeri eğitimler alabilecekleri, üretimler yapabilecekleri, bir arada olabilecekleri, kırsalda eksikliğini hissettikleri kendilerine ait bir mekan arzu etmeleriyle süreç başlamıştır. Yine bu köylerde atıl durumda olan mekan araştırması takip etmiş, Herkes İçin Mimarlık (HİM)’tan süregiden Atıl Köy Okulları Projesi dolayısıyla haberdar olan AÇEV saha sorumlusu Emine Kuzutürk’un derneğe ulaşması neticesinde projeye HİM dahil olmuştur.

2014 Haziran ayında başlayıp 2016 Ocak ayında biten proje kapsamında Keşlik köyündeki atıl okul yapısı, Ormandibi köyündeki atıl belediye deposu, Ayvalı köyündeki eski lojman yeni İşkur eğitim yapısının bir kısmı, Akın köyündeki atıl ilkokul lojmanının bir kısmı ve Güryıldız beldesindeki atıl anaokulu, köylü kadın ve çocukların eğitim, üretim ve toplanma amaçlı kullanabileceği mekanlara dönüştürülmüştür.

Proje kırsal sürdürülebilirliğe eğitim ve örgütlenme ilişkileri yoluyla destek olmuştur. Proje tasarım ve üretiminin çok ortaklı yapısı da kolektif tasarım ve inşa pratikleri açısından deneyim süreçlerine katkıda bulunmuştur.

*Uygulama Ekibi: Herkes İçin Mimarlık Derneği (Burak Yıldırım, Ceren Bek, Dilara Kara, Emre Gündoğdu, Merve Gül Özokcu, Merve Güzel, Sarper Takkeci, Şizen Türkal, Yasemin Sünbül) Atahan Sevdi, Beliz Kalkan, Burçak Oto, Demet Yıldırım, Ezgi Şen, Hilal Acar, Kadriye Sipahioğulları, Zeynep Zeren, AÇEV Çalışanları, Ormandibi Halkı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Tokat, Ormandibi
Proje Tipi: Diğer Eğitim Yapıları
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)
Ana Yüklenici: Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 1,280 m²
Toplam İnşaat Alanı: 67 m²

Pin It
Mimar

Burak Yıldırım

Ceren Bek

Dilara Kara

Emre Gündoğdu

Merve Gül Özokçu

Merve Güzel

Mehmet Sarper Takkeci

Şizen Türkal

Yasemin Sünbül

Aladdin Eraslan

Ali Gökaslan

Cansu Saka

Ceren İlter

Demet Yıldırım

Ercan Mutlu

Kadriye Sipahioğulları

Nail Çekiç

Zeynep Betül Tağ

Zeynep Zeren