Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

BBOM Meraklı Kedi İlkokulu Peyzajı

Başka Bir Okul Mümkün Derneği (BBOM)’ne bağlı bir eğitim kooperatifi olan Meraklı Kedi İlkokulu alternatif eğitim–demokratik yönetim–ekolojik duruş–özgün finansman üzerine kurulu bir eğitim modeli geliştirmektedir.

2014 yılında Ankara İncek’teki atıl köy okul binasını 10 yıllığına kiralayıp binada tadilat gerçekleştiren kooperatif 2015 Ocak ayında Herkes İçin Mimarlık Derneği ile iletişime geçerek kendi eğitim modellerine uyumlu bir peyzaj için beraber çalışma isteğini belirtmiştir. Bu doğrultuda 2015 Nisan-Mayıs ve 2016 Mart-Mayıs tarihlerinde iki aşamalı olarak kooperatif üyeleri ve çocukları, üniversite öğrencileri, gönüllüler ve HİM üyelerinin katılımıyla tasarım ve uygulama atölyeleri gerçekleştirilmiştir.


İki aşamalı olarak gerçekleşmesi atılan adımların neye yol açtığını, öngörülen kullanımların gündelik hayata eklenip eklenemediğini ve henüz hiç bir özel kullanımı bulunmayan geniş peyzajın kullanıcı aktiviteleriyle şekillendirilmesi üzerine bir gözlem olanağı sunmuştur. Bahçede farklı kotların birleştirilmesi, oyun elemanları tasarımı, çitlerin iyileştirilmesi, toprak alanların kullanıcı dostu olarak genişletilmesi ve sebze yatakları yapımı gibi üretimler içeren çalışmalarda, kolektif tasarım ve inşa, atık malzeme dönüşümü, özkaynak değerlendirilmesi yöntemleri projede ön plana çıkmaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Gölbaşı, Ankara
Proje Tipi: Park
İşveren: BBOM Ankara Eğitim Kooperatifi
Ana Yüklenici: BBOM Ankara Eğitim Kooperatifi
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 1,580 m2
Toplam İnşaat Alanı: 520 m²

Pin It