Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi

13.200 m2 inşaat alanına sahip kongre ve fuar merkezi, cami, pazar yeri ve okul gibi kamusal alanların bulunduğu bir aksta, çevresinde çoğunlukla 3-4 katlı konut yapılarının yer aldığı bir arazi üzerine inşa edildi.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Yapının ana tasarım kriteri; çevresindeki yapılara saygı duyan, ezmeyen ve mevcut kamu dokusunu güçlendiren bir bina olarak var olmasıdır. Yapı; 3500 kişilik çok amaçlı salon, 150 kişilik 3 adet birleştirilebilir özellikte toplantı salonu, 600 kişilik amfi salon, yönetim ofisleri, ticari birimler, kapalı ve açık otoparktan oluşmaktadır.

Yapının ana fonksiyonu olan 3500 kişilik çok amaçlı salon, yoğun kullanıcı yükü göz önünde bulundurularak üst kota alınmıştır ve mevcut kamusal aksa rampa ile güçlü bir şekilde bağlanarak kullanıcıyı üst kata davet etmektedir. Bu rampa sadece geçiş mekanı gibi düşünülmeyip aynı zamanda sosyalleşme ve dinlenme alanı olarak kurgulanmıştır. Kongre salonunun üzerine geçirilen dış kabuk; teknik ve mekanik sistemleri gizlediği gibi çok amaçlı salonun bütünlüğünü bozmadan bu fonksiyonların salonu zedelemeden dışarıda bırakılmasını sağlamıştır. Ayrıca bu kabuk boşluklu yapısı ile binayı çevresindeki ölçeğe uygun hale getirip hafifletmiştir. Rampa ve kabuk binanın kamu ile entegrasyonunu sağlayan ara-yüzüdür.

Zemin katta ise mevcutta bulunan kamusal aksı güçlendirerek halkın devamlı kullanımında olması düşünülen bir sokak oluşturulmuştur. Antalya’nın iklim şartları göz önünde bulundurularak, arkatlı olarak tasarlanan bu sokakta kafe vb. ticari birimlerin yanında halk eğitim kurs atölyelerinin yer alması öngörülmüştür. Yine zemin katta yer alan 600 kişilik amfi salon, üstteki çok amaçlı salonun yapı sistemi ile paralel olarak çift cidarlı tasarlanmıştır. Dış cidar cam ile kapatılmış olup içerideki kullanıcı hareketliliğinin sokaktan algılanması hedeflenmiştir.

Yapının bodrum katında ise tüm bu birimlere hizmet verecek servis alanları ve 110 araçlık kapalı otopark mevcuttur.

Harita
Künye
Proje Yeri: Antalya, Konyaaltı
Proje Tipi: Kongre Merkezi
Proje Tipi Grubu: Kültür
İşveren: Konyaaltı Belediyesi
Ana Yüklenici: Simya İnşaat
İç Mekan Projesi: Tuba Soner
Uygulama Projesi: AC Bıçaklı Mimarlık
Statik Projesi: Akıncı Mühendislik
Mekanik Projesi: TSO Mühendislik, Taner Tazegül
Elektrik Projesi: Yüksel Mühendislik
Tesisat Projesi: TSO Mühendislik, Taner Tazegül
Çelik Projesi: Akıncı Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 7,824 m2​
Toplam İnşaat Alanı: 13,200 m2

Pin It
Mimar

Şevket Altındal

Ahmet Bıçaklı

Can Cahit Bıçaklı