Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Manavgat Kent Müzesi

8Artı Mimarlık ve Kentsel Tasarım tarafından tasarlanan kent müzesi, Antalya'nı Manavgat ilçesindeki Rauf Denktaş Köprüsü’nün altında yer alan kapalı mekanların ele alındığı bir yeniden işlevlendirme projesi.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

İhtiyaçlar doğrultusunda, yaklaşık 1200 m2 lik bir köprü altı mekanda Kent Müzesi tasarladık. Hayalimiz tüm köprüyü bir Müze-Köprü’ye dönüştürmek. Olanaklar dahilinde bu fikri hayata geçirmeye çalışacağız. Kent Müzesi projemizi tasarlarken, kolay inşa edilebilir, ihtiyaçlara hızlı yanıt veren, ekonomik ve uzun ömürlü olması hedeflerimiz arasındaydı. Köprü altını ilk ziyaret ettiğimizde, bir zamanlar canlı ama şimdi terk edilmiş ve köhnemiş bir yapıyla karşılaştık. Öncelikle, kısıtlı alanda konforlu ve aynı zamanda efektif bir müze gezinti kurgusu oluşturmayı hedefledik. Küratörlük mimariyi, mimari küratörlüğü yönlendirdi.

Başlarda bir Yörük Müzesi olması düşünülen mekan zaman içinde daha geniş bir perspektif ve envanter çalışmasıyla bir Kent Müzesine dönüştü. Bu bağlamda ana sergi seksiyonlarından başlayarak üst kota taşınan, köprü altına yerleşmiş bir mekanda köprü içinde bir köprü ile diğer kısma geçen ve buradan da alt kota inerek hediyelik eşya ve kafe kısmına bağlanan bir gezi kurgusu oluşturuldu. Bu geziyi merdivenlerden yapamayacak ziyaretçiler için 2 adet asansör de rotaya entegre edilerek erişebilirlik olanakları artırıldı. Müze içinde yer alacak koleksiyonun renkliliği, yapının duru olması gerekliliğini beraberinde getirdi. Hem köprü altı, hem de çevresindeki yapısal peyzaj ögeleri, ekonomik yaklaşımlarla tasarlandı ve Manavgat halkının kullanımına hızlı bir şekilde sunuldu.

Harita
Künye
Proje Yeri: Manavgat, Antalya
Proje Tipi: Müze
Proje Tipi Grubu: Kültür
İşveren: Manavgat Belediyesi
Proje Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 3,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 1,200 m2

Pin It
Mimar

Devrim Çimen
Yardımcı Mimar(lar)
Poyraz Özer
Brenda Kandiyotti