Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Büyükçekmece Kumburgaz Spor Tesisi

Büyükçekmece Belediyesi’nin, Kumburgaz mahallesindeki 11.000m2 büyüklüğe sahip arsası için üretilen fikir projesi, bulunduğu mahalleye hizmet etmesi planlanan küçük ölçekli bir spor kompleksi olarak tasarlandı.

Arazi, kuzeyinde ve batısındaki yeşil alan ile güney ve doğusundaki konut alanları arasındaki geçiş noktasında bulunmakta. Özer \ Ürger Mimarlık’ın son yıllarda önem verdiği kamusallığın arttırılması ve farklı kamusal kullanımları bir araya getirme çabası, bu projede de bir çıkış noktası oldu.

FIFA standartlarına göre 90m uzunluktaki bir futbol sahasının ancak sığdığı arsanın iki kısa kenarı arasında yaklaşık 15m kot farkı bulunmakta. Bu nedenle, alanın kuzey ve batısında yer alan yeşil alanın, kale arkası tribünü ve spor sahası ile buluşması sağlandı ve kamusallığı arttırma niyeti projeye yansıtılmış oldu. Yine arazideki eğim sayesinde, futbol sahasının altına kafe, jimnastik salonları ve derslikleri içerir bir basketbol sahası sıkıştırmak ve bu sayede farklı birkaç fonksiyonu programa ekleyerek kamusal kullanımı çeşitlendirmek mümkün oldu. Ayrıca futbol sahasının altına girişle doğrudan yaya bağlantısı olan, 112 araçlık bir otopark da eklendi.

Arsanın doğusunda yer alan kısa kenarında mahalleye terk edilen kentsel boşluk ile basketbol ve jimnastik salonuna gelenleri karşılayan küçük bir meydan yaratıldı. Aynı zamanda mahalleli gençler için kaykay ve toplanma alanı olan bu meydan, spor tesisi ve mahalle arasında davetkar bir geçiş alanı olarak işlev görür. Amfi ve tribün sayesinde park kullanıcısı spor eylemine katılırken, mahalle kullanıcısı da söz konusu meydan ve zemin kattaki kafe ile spora davet edilmeye çalışılmıştır.

Basketbol sahasına hizmet eden teknik ve ıslak hacimler, soyunma odaları ve ofislerin yanı sıra, girişe yakın kafe tüm yapının fuayesi olarak işler ve otoparka araçları ile gelenleri karşılayan bir mekân olarak çalışır. Futbol seyircilerinin tribünlere ulaşımı ise batıdaki meydandan tribünlere dek uzanan güneydeki açık yaya koridoru ile sağlanmıştır.

Tesisin mimari dilinde dikey ve dar elemanlar belirleyici bir karakter yaratmak üzere kullanıldı. Basketbol sahasında ince ve uzun açıklıklar içeriye gün ışığını alırken, fuaye girişinde kapıyı vurgulamak için bu açıklıklar genişletildi. Futbol sahasının mahalle ile iletişimde olan iki kenarına yerleştirilen ve yapıya karakterini kazandıran sık aralıklarla dizilmiş dikey reflektif metal elemanlar, spor tesisini bulunduğu bağlamın ölçeğine uyum sağlamak ve mahalle dokusuna yaklaşmak için yanılsama yaratan şeffaf bir perde görevi görmekte.

Künye
Proje Yeri: Büyükçekmece, İstanbul
Proje Tipi: Açık Spor Alanları
Proje Tipi Grubu: Rekreasyon / Spor
İç Mekan Projesi: İBB Üst Yapılar Daire Başkanlığı
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 14.500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Özer

Ahmet Mucip Ürger
Yardımcı Mimar(lar)
Gökçe Ejder