Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Çekmeköy Evi

EDDA Mimarlık tarafından iç mekan tasarımı yapılan ev İstanbul Çekmeköy'de bulunuyor.

EDDA, projeyi anlatıyor:

Çekmeköy’ün ormanlar ile çevrili en güzel tepesinde yer alan Rapsodi Evleri'ndeki 200 metrekarelik 4+1 daire, bulunduğu konumun bitki örtüsünün ve temiz havasının yanında özenli iç peyzajı ve kulağı okşayan su sesiyle sakinlerine huzuru yaşatıyor. Ev sahiplerinin önceki evlerinden buraya taşınmaya karar vermelerindeki en belirleyici noktaların başında az katlı yapının deprem riskinin az olması ve çocuklarının güvenli bir ortamda büyüyebileceği düşüncesi olmuş. Yeni dairenin dekorasyonunda ise yakın arkadaşları iç mimar Eda Tahmaz ile çalışmaya karar vermişler. Bunun sonucunda dekorasyon genelinde kendi tarzlarını yansıtan bir sonuca imza atılmış.

Yaklaşık beş ay süren dekorasyon sürecinde daire tamamıyla yenilenmiş. Ev sahibinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillenen dekorasyon projesinde, mevcut laminat parkeler, masif parke ile değiştirilirken, daire girişi ve banyo, mutfak gibi ıslak alanların zeminlerinde taş tercih edilmiş. Lake yüzeyleriyle evin diğer mobilyalarından ayrılan mutfağın geniş depolama dolaplarında, çamaşır makinesi ve kurutma makinesi için de alan açılmış. Bu şekilde evin banyolarında bu cihazlar için alan kullanımına ihtiyaç kalmamış ve mutfağın işlevselliği artarken, banyo ve tuvaletlerde yerden tasarruf sağlanmış.

Dairenin geniş girişinden odalara uzanan koridorun başında yer alan salonda yumuşak ton geçişleriyle uyumlu bir etki yakalanmış. Eda Tahmaz mobilyaları tasarlarken, oluşturduğu TV müzik sistemiyle etkileşimli bir çalışma gerçekleştirerek, oturma grubunun sinema efekti titreşimlerini kullanıcıya yaşatmasını sağlamış.

Bir kısmı sürgü çalışılan oda kapılarında cam kullanılarak hacimler arası ışık geçişinin devamlılığı sürdürülmüş. Mobilyadan zemine, duvar ve tavana dek meşe, ceviz, lake, ayna, metal gibi farklı malzeme, doku ve renkleri bir arada kullanmayı tercih eden Eda Tahmaz, çeşitlilikten doğan uyumu yakalamış.

Dekorasyon projelerinde geometrik ve dairesel formları kullanmayı da çok seven iç mimar, ev sahibinin isteklerini rehber edinerek koridor boyunca devam eden odalarda da bu detayları sürdürmüş. Doğal ışık kullanımına önem veren Tahmaz, özel üretim duvar ve tavan panellerinde kullandığı ışık efektleriyle de hacimlerin gölge, ışık değerlerini günün farklı saatlerine göre çeşitlendirerek mekanlara yeni boyutlar kazandırmış.

Künye
Proje Yeri: Çekmeköy, İstanbul
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Tolga Esin
Ana Yüklenici: EDDA Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 300 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Eda Tahmaz