Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

EXPO Kitapçığı

IND [Inter.National.Design] Izmir Expo 2020 hazırlık ve şehir seçim sürecinde İzmir İnciraltı bölgesinin universal expo master planlarının hazırlanmasında proje yöneticiliği görevini 2012 yılında üstlenmiş.

Proje Zaha Hadid Mimarlık ofisinin (Londra) master plan tasarım önderliğinde ve Erginoğlu ve Çalışlar Mimarlığın (İstanbul) işbirliği ile gerçekleştirilmiş. Bu hazırlık sürecinde IND, İzmir Expo Heyetine sunulmak üzere expo tarihindeki birçok masterplan ve alan kullanım analiz çalışmaları hazırlanmış. İzmir Expo Master Plan danışmanı Gordon Linden expo çalışmaları tamamlandıktan sonra IND ile beraber tüm evrensel expo master planlarının analizinin yapılması için bir işbirliği önerilmiş ve bu girişim ile Expo tarihi Master Planları kitabının oluşum sürecini başlıyor.

Kitap 1929'dan günümüze gerçekleşen tüm expo master planlarını analiz ederken planlama boyutunda tekrardan ölçeklendirir ve çizimlerle kağıda döküyor ve birbirleri arasındaki ilişkileri inceliyor. Expo tasarım yaklaşımlarındaki gelişmelere ek olarak sayısal analizler, grafikler, ekonomik yapısı ile tüm şehirlerin expo planlarını birbirleriyle karşılaştırılmış. İleride gerçekleşecek olan Expo Milan 2015, Astana Expo 2017 ve Izmir Expo 2020 planlarını da içeriyor. Expo kitabı, organize eden kurumlar, mimarlar, planlamacılar, öğrenciler ve diğer expo ilgilileri için Dünya ve Üniversal expo planlamasında bilgi sahibi olmak isteyenler için 39 adet şehrin tüm master planlarını araştırmacıların bilgisine sunuyor.

Künye
Proje Tipi: Sergi Tasarımı
İşveren: Gordon Linden
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013

Pin It