Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Vivienda De Patron

Vanguard Sosyal Konutları(VIVA), “Vivienda de Patron” İspanya Konut Bakanlığı’nca açılan yarışmada 1. Ödül kazanan, İspanya’nın Ceuta bölgesinde 859 haneli konut projesi.

Vivienda de Patron Sosyal Konutları, İspanya Konut Bakanlığı tarafından "Hacemos Ciudad" (şehir yaratmak) başlığı altında uluslararası yarışma olarak açılmıştır. IND [Inter.National.Design] tarafından kazanılması ve projelendirilmesinin ardından inşa edilmiştir. Ceuta şehri, Fas'ın karmaşık kentsel ve sosyal dokusuyla şekillenir. Projenin konumu ise Loma Colmenar'da, Fas sınırına yakındır. Konutlar Alboran Denizi (Cebeli Tarık) üzerinde etkileyici bir manzaraya sahiptir. Proje Akdeniz karakterine sahip olan yerleşim alanında, kompakt küpler, çatı terasları ve gölgeli dar caddeleri ile topografyaya uyum sağlamaya çalışır. Ortada, şehirle diyalogu sağlayan, aracı eleman olan büyük strüktür University Hospital'i de içinde bulundurur.

Vivienda de Patron hacimsel kurgusu ile çevreye uyum sağlamaya çalışır, kaliteli açık alanları içeren ve manzaraya sahip konutları kullanıma sunar. Proje 650euro/m² gibi, zayıf bir bütçeye sahiptir. Toplam inşa alanı 21.000 m2 olmakla birlikte Emsal 2.00 gibi yüksek bir değer ile proje oluşturulması istenmiştir. Projenin dokusu, kendine özgü doku kamusal kullanıma açık yaya meydanlarını barındırır. Bu ara geçitler, gölgeli alanlar, mağazalar yaratırken, yayalar ve konutlar arasında da bir ara ilişki kurar. Çatının üzerindeki ara terasların her biri, oyun, parti, dinlenme ve ya ibadet alanları yaratır.

Kuleler, satranç tahtası düzeneğinde sıralanır, daireler manzara ve güneşe uygun açılarda dağıtılmıştır. Dairelerin %90'ı köşe, çift yön daire olacak şekilde, sosyal konut standartlarında alışık olunmayan yüksek konfordadır. Tüm bütçeyi kontrol altına almak amacıyla tüm kuleler 5,4 metrelik yapısal ızgara şemasıyla yapılandırılmıştır. Topografyaya uyum sağlamak için ise, kompleks, 16,4 metrelik ızgara örgüsü kullanılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: İspanya, Ceuta
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
İşveren: SEPES / Ministry of Housing + Ministry of Development
Ana Yüklenici: Acciona Infraestructuras
Statik Projesi: Valladares Ingenieria
Proje Başlangıç Yılı: 2009
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Toplam İnşaat Alanı: 21.292 m²

Pin It
Mimar

Arman Akdoğan

Felix Madrazo