İlgili Projeler

İnönü Stadyumu

Dolmabahçe'de bulunan ve 2013 yılında Vodafone Arena'nın yapımı için yıkılan stadyum, 1939 yılında Paolo Vietti-Violi, Fazıl Aysu ve Şinasi Şahingiray tarafından tasarlandı.

"Bina Dolmabahçe'de, eski saray arazisinin hemen arkasında ve sahil şeridine çok yakın mesafede yer almaktadır. İnşa edildiği alanda önceden saraya ait eski yıkık ahırlar bulunmaktaydı. 

Bittiğinde, 16.000 seyirciye ev sahipliği yapması gerekmekteydi ancak arka taraftaki tribünler planlandığı gibi inşa edilmemiştir. Aynı zamanda denize bakan cephe için tasarlanan bronz rölyefler ve iki atlet heykelini taşıyacak olan alçak kuleler de gerçekleştirilmemiştir. 

Özgün koltuklar ve büyük, dikdörtgen, bronz kapı ve kesme taş kaplı basit cephe gibi elemanlarla tasarlanmış deniz cephesi 1930'ların modernist mimari yaklaşımını yansıtmaktadır. Betonarme strüktür ve mimari elemanları dönemin teknolojik olanaklarına göre inşa edilmiştir. Bina spor alanında önemli bir sosyal rol üstlenmiştir ve bu görevini halen sürdürmektedir. Aynı zamanda İstanbul'daki milli kutlamalar da burada gerçekleşmektedir." *

*Kaynak: Docomomo Arşivi

Harita
Künye
Proje Yeri: Beşiktaş
Proje Tipi: Stadyum
Proje Tipi Grubu: Rekreasyon / Spor
İşveren: T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı
Proje Başlangıç Yılı: 1939
Proje Bitiş Yılı: 1947
İnşaat Başlangıç Yılı: 1939
İnşaat Bitiş Yılı: 1947

Pin It
Mimar

Fazıl Aysu

Şinasi Şahingiray

Paolo Vietti Violi