İlgili Projeler

İYTE Şenlik Alanı

Kampüs içerisinde oluşturulan şenlik alanı, 2013 yılında bir internet sayfası üzerinden yapılan çağrıdan sonra katılımcı bir süreç ile, üniversite öğretim üyeleri tarafından tasarlandı ve 2014 yılında kullanıma açıldı.

Onurcan Çakır, projeyi anlatıyor:

Başlangıçta belirlenen temel tasarım ilkelerine göre, şenlik alanı inşa edilirken mevcut ağaçlara zarar verilmemiş, peyzaj tasarımına uygun biçimde yeni ağaçlar ekilmiş, alan şenlik zamanı haricinde de tüm yıl kullanılabilecek şekilde oluşturulmuştur.

Standlar için kalıcı betonarme duvarlar yapılmış, tüm kampüs içerisinde gözlemlenen gölge alan ve su ihtiyacı göz önünde bulundurularak bir de İstasyon birimi inşa edilmiştir. İstasyon, kullanıcılara oturacak gölge alan, su ve elektrik sağlamaktadır ve bu birimin kampüsün belli diğer yerlerinde de uygulaması önerilmiştir. Projektörlerle aydınlatılan anıtsal zeytin ağaçlarının çevresinde oturma alanı oluşturan ve kot farklarının aralarına inşa edilen istinat duvarları yerel taş ile örülmüştür. Konserler için seyirci alanı eğimsiz hale getirilerek tek bir kotta çözülmüş, bu alanı çevreleyen bir de amfi tasarlanmıştır. Ayrıca uzun servi ağaçlarının altında kalan gölge alan, şenlik katılımcılarının çadır kurabileceği kamp bölgesi olarak ayrılmıştır. Alan, ilk konser gecesinde 6000 kişilik bir kitleye hizmet vermiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Urla, İzmir
Proje Tipi: Park
İşveren: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE)
Ana Yüklenici: Övgü İnşaat
Fotoğraf: Onurcan Çakır, Evrim Yakut
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 48,000 m²

Pin It
Mimar

Tonguç Akış

Onurcan Çakır

Livanur Erbil

Batuhan Taneri