Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Köpek Barınağı ve Eğitim Tesisi

Ortak Mimarlar tarafından projelendirilen Köpek Barınağı ve Eğitim Tesisi, İzmir’de 6400 m2 büyüklüğünde bir alana oturan 4 ana bölümden oluşmaktadır

Ortak Mimarlar tarafından projelendirilen Köpek Barınağı ve Eğitim Tesisi, İzmir’de 6.400 m2 büyüklüğünde bir alana oturan 4 ana bölümden oluşmaktadır: otopark alanından doğrudan ulaştığımız idari birim, konuk evi-kafeterya, açık ve kapalı köpek eğitim alanları ve sadece idari birimden ulaşılabilir olan köpek barınak alanı. Her bölümü ayrı bir fonksiyona ve mimari kimliğe sahip olmakla birlikte, birbirinin uzantısı olarak kullanıcıların konforu gözetilerek tasarlanmıştır.

Sürecin en başından beri en çok önem verdiğimiz konu köpeklerin konforu oldu. Diğer örneklerden farklı olarak köpek sahiplerini cezbetmeye yönelik lüks ve gösterişli mekanlar yaratmak yerine, asıl kullanıcılar olan köpeklerin ihtiyaçlarını ve mutluluklarını göz önünde bulundurmaya çalıştık. Bu doğrultuda attığımız ilk adım köpek barınak birimlerini yönetmelikte izin verilen maksimum ölçülerde tasarlamak oldu. Her barınak birimi kapalı bir mekan ve bu mekanlarla bağlantılı açık mekanlardan oluşuyor. Barınakların olduğu alanda köpeklerin eğitim alanı dışında da açık havada zaman geçirebilecekleri, etrafı koridorla çevrili bir avlu bulunuyor.

36 köpeği misafir edebilme kapasitesine sahip olan tesiste 3 adet konuk evi bulunuyor. Bu konuk evleri zaman zaman köpek sahiplerini ağırlamanın yanı sıra, personelin konaklaması için de kullanılıyor. İdari birim alanında resepsiyon, yönetim ofisi, veteriner odası, müdahale odası ve karantina odası gibi mekanlar yer alıyor. Personelin köpeklerle her zaman ilgilenebilmesi için idari birim alanı köpek barınak alanları ile ilişkilendirildi.

Projede yaklaşık 2.000 m2 büyüklüğündeki açık eğitim alanına ek olarak, üzerinde bir hafif strüktür örtüsü bulunan 500 m2 büyüklüğünde kapalı eğitim alanı da bulunmakta. Bu eğitim alanlarına erişim, köpeklerin dolaşım alanını ayırmak adına barınaklardan doğrudan bir yol ile sağlanıyor. Eğitim alanında bulunan tribün, hayvan severlere köpekler ve eğitmenlerinin çalışmalarını izleme imkanı sunuyor.

Künye
Proje Yeri: İzmir

Pin It
Mimarlık Ofisi