+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Similiar Projects

Koz Çeşme Evi

İzmir Çeşme'de bulunan haftasonu/tatil evinin iç mekan tasarımı Belgin Koz Mimarlık'a ait.

Belgin Koz, projeyi anlatıyor:

Çeşme'de haftasonu/tatil evi olarak tasarlanan bu konut renovasyon projesi, her aşamada kullanımı rahat, dinlenmenin ve tatil amacının yolunu kesmeyecek bir yaklaşım ile tasarlandı.

İkiz düzende inşa edilmiş yapının sadece yarısının statiğine de dokunulmadan değiştirilecek olması projeyi zorlayan taraf oldu.  Alınan ilk karar proje bittiğinde ikizinin yanında olabildiğince yalın ve eskiye saygılı bir duruşunun olmasıydı.

Hedeflenen yalın plan organizasyonu; kullanım düzeninin basitleştirilmesi, seçilen renklerin sadeliği ve doğal malzemelerle sağlandı. Mobilyaların minimumda tutulmasıyla verilmek istenen hafiflik hissi kanepe ve dolapların evin planından gelen nişler içinde tasarlanıp yapı ile bütünleştirilerek pekiştirildi.

Zemin katta kurgulanan salon, mutfak ve teras tek mekan şeklinde ele alınıp manzaraya bakacak şekilde yerleştirildi. Bu katta bir misafir odası ve banyosu yer aldı. Birinci katta ise iki yatak odası ve banyoları yerleştirildi.

Mekanların yöneliminde manzara, güneş ve rüzgar girdileri göz önünde bulundurularak; terasın kullanılacağı ortalama zaman dilimlerinin güneş/gölge analizleri yapılarak pergola kararı ve yemek ve oturma alanlarının düzenlemesi yapıldı. 

Evin en çok kullanılacak yerleri olan mutfak ve salon terastan sürgü kapılar ile ayrıldı ve bu üç mekan zemin ve tavanda aynı kot ve aynı malzeme devam etmesiyle tek bir mekana dönüştü.
Mutfağı kullanan kişinin terastakilerle göz ve ses kontağının olması isteniyordu. Bu beklenti, "oturma alanı" olarak önceden planlanmış alanı tereddütsüz mutfağa çevirdi ve mutfaktaki ada projenin merkezi olarak mutfak düzeni manzaraya ve mekanın tamamına yönlenebildi. 

Details
Project Location: Çeşme, İzmir
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Belgin Koz, Münif Koz
Ana Yüklenici: Toler İnşaat
Photography: Dilara Koz
Project Start Date: 2016
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2018
Building Plot Area: 439 m2
Total Construction Area: 165 m²

Pin It
Architects

Belgin Koz
Contributing Architect(s)
Simla Yüzgeç
Çiğdem Yılman