İlgili Projeler

Onev

Adana Seyhan Baraj Gölüne ve Toros Dağlarına bakan Onev sitesi yapı yükseklik sınırından dolayı, yatay yerleşim çalışılmış; 5’i bahçeli müstakil ev, diğer 5’i ise teraslı müstakil ev olarak çözülmüş.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

“Müstakil evde yaşamak kullanıcıya özgürlük hissi tanırken, yapının bakım onarımı ile de birebir ilgilenmek zorluğu yaratır. ONEV’de ise hem müstakil ev özgürlüğünü yaşarken hem de apartmanın getirdiği ortak bakım çözüm avantajlarından faydalanmayı hedef aldık. Bahçeli ve teraslı evlerimizi de üçer kattan oluşturduk. Salon ve mutfaktan oluşan giriş katlarının hemen üstünde yatak odaları katı yer aldı. Bahçeli evlerde en alt katta, teraslı evlerde ise en üst katta ikincil yaşam katlarını çözdük. Kullanıcı isteklerine göre düzenleme yapabilsin diye; oda ekleme, banyo sayılarını değiştirme gibi esnek plan çözümleri yaptık. Tasarım yaparken en çok değer verdiğimiz ilkeler, bizim hayat felsefimizden farklı değildi. Doğaya saygılı duruşumuz, sanatın gücü, işlevsellik ve konfor, sade ve kendi halindelik. Ne eksik ne fazla.

Arazi üzerindeki ağaç ve bitkileri inşaata başlamadan, sökerek bekleme alanlarına aldık. İnşaat bitiminde ise onları ait oldukları toprakla geri buluşturduk. Binamızın her noktasında ise kullandığımız malzemeler doğal ürünler oldu. Şehre bakan arka cepheden binaları görmek yerine; çok renkli seramiklerle döşenmiş yüzme havuzu ve peyzajı ile kullanıcıya enerji katmayı hedefledik. Spor salonu, sauna ile de bu yapıyı destekledik. Arka cephede iroko kaplı kutularımız var, bunlar köşe pencere detayları ile, dış cepheyi iç duvar haline getirip, ahşabın sıcaklığını evin içine dahil ediyor. Sövelerimiz ise, iç mekanı dışarıya uzatıyor. Kapalı otopark ile bağlantıyı sağlayan asansöründe yer aldığı, çelikten yapılmış dış köprümüz ile evlere ulaşım sağlanıyor.”

Künye
Proje Yeri: Adana, Çukurova, Yeşil Peyzaj
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Onan Yapı
Ana Yüklenici: Onan Yapı
Statik Projesi: Oran Proje
Mekanik Projesi: Oran Proje
Elektrik Projesi: Oran Proje
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2019
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 2.250 m²
Toplam İnşaat Alanı: 2.485 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Mine Liman

Güliz Çetin
Yardımcı Mimar(lar)
Yeşim Kıyak