Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Saygılı Rulman Yönetim Binası

İzmir Kemalpaşa mevkinde "Saygılı Rulman" firmasına ait tesislerin bulunduğu alanda konumlanan yönetim binası KG Mimarlık tarafından tasarlanmış.

2500 m2 bir alanı kapsayıp zemin ve asma kattan oluşan binanın taşıyıcı sistemi çeliktir. Katlar arası kullanım asma katın yönetim, yönetici odası, toplantı salonları ve çok amaçlı salon ile oluşturulduğu, zemin katta ise çalışanların ve destek birimlerinin yer aldığı bir çözümle ayrıştırılmıştır. Oluşturulan mekanların ana karakteri sıkışıklıktan uzak, ferah, yüksek tavanlı, bol ışıklı olmalarıdır. Tüm binayı içten algılamaya müsait çatıya kadar uzanan mekansal kurgu ve cam toplantı odalarını çevreleyen çakıl bahçesi ile desteklenen giriş binanın firmaya uygun prestijini vurgulamaktadır. Yemekhane, mutfak, dinlenme odası gibi çalışanlara yönelik iş dışı mekanlar yine zemin katta yer almaktadır. İki ayrı merdiven ve cam toplantı odaları benzeri şeffaf kurgulanmış asansör zemin ile üst katı birbirine bağlar.

Üst katta yer alan çok amaçlı salon ve yönetim/toplantı bölümlerine gelecek olanların ihtiyaçları gözönüne alınarak projeye dahil edilen asansör firmanın engellilere yönelik ihtiyaçların karşılanması konusunda gösterdiği kararlılığın belirtisidir. Birbirine paralel iki koldan oluşan asma katın ahşap kaplı yüzeyleri adeta bir geminin binaya asılı olduğu izlenimi vermekte ve bu iki bölüm birbirine bir köprüyle bağlanmaktadır.Gerek plan gerekse üçüncü boyutta kullanılan boşluk doluluk oranları ile geniş ferah bir mekan deneyimi sağlanırken, bol gün ışığı, konforlu bir iç ortam, iki kattan oluşan bir yapı için asansör kullanımı gibi tercihler firmanın çevreye, çalışanlara ve insana ''Saygılı'' tutumunun yansımaları olarak değerlendirilmelidir.

Harita
Künye
Proje Yeri: İzmir, Kemalpaşa
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Saygılı Rulman
Fotoğraf: Büşra Yeltekin
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Toplam İnşaat Alanı: 2,500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Kurtul Erkmen