Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Urbange Istanbul: Haliç; Mahallenin Arka Bahçesi ya da Bir Kent Parkı

PAB Mimari Tasarım'ın 2009 yılında Urban Age İstanbul için hazırladığı araştırma / fikir projesi:

2009 yılının Kasım ayında London School of Economics (LSE)'in İstanbul'da düzenlediği Urban Age Konferansı öncesinde Deutsche Bank'ın Alfred Herrhausen Topluluğu tarafından desteklenen Urban Age projesi, Arkitera Mimarlık Merkezi ile birlikte kent üzerine bir çalışma yürüttü. GB, SO?, PAB, Superpool ve 8Artı mimarlık ofislerinin davet edildiği bu özel çalışma ile kentin sorunlu noktalarında analizler yapıldı ve proaktif öneriler geliştirildi.

Hızla gelişen bir kentte sorunlar yüzünden şikâyet etmek ve derme çatma düzeltmelerle günü kurtarmak yerine, durumdan görev çıkartarak ileri görüşlülükle önlemler sunan bu çalışmalar, bundan sonrakileri teşvik etmesi için bir kitapta toplandı.

Haliç'te Kültür ve Sanat Vadisi öngörüsüyle projelendirilen, ancak çevre planı dahi olmayan, günlük hayata veya birbirine herhangi bir referans vermeyen, tekil, kendi içine kapalı, tek fonksiyonlu kültür merkezlerinin ve ofis yapılarının oluşturduğu kullanışsız kıyı bandının, öngörüsüz bir gelişim süreci içinde olduğunu vurgulayan PAB, 1980'lerdeki Haliç'in sanayisizleştirilme operasyonunun ardından geride kalan tanımsız dolgu alanların potansiyeline dikkat çekmeye çalıştı. Su yüzeyi de dahil edildiğinde New York'taki Central Park'tan çok daha geniş bir yüzölçümüne sahip olan yeşil kıyı bandının nasıl bir kent parkına dönüştürülebileceğini sorgulandı.

Kamusal alanın İstanbul'da genellikle yapılı çevre içinde geliştiğini işaret eden PAB, Haliç kıyılarının yakın gelecekte turistik tesisler ve ofis mezarlığına dönüşmesini engellemek için, kentsel dokunun kamu yararını gözeten fonksiyonları ön plana alarak Haliç kıyılarına uzamasını öneriyor. Bu provokatif proje ile PAB aslında Boğaziçi'ne bakarken unuttuğumuz Haliç'i tekrar gündemimize almayı ve bir tartışma açmayı umuyor.

Künye
Proje Yeri: İstanbul
İşveren: Alfred Herrhausen Society, London School of Economics
Proje Başlangıç Yılı: 2009

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Pınar Gökbayrak

Ali Eray

Burçin Yıldırım
Yardımcı Mimar(lar)
Ceren Kılıç