Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Tekirdağ'da Cami

Cami Tekirdağ İli Değirmenaltı İlçesi'nde bulunan Namık Kemal Üniversitesi arazisi içerisinde, üniversite ile şehrin ara kesitinde konumlandırılmıştır.

Böylece bir kamusal işlev olarak sürekli açık tutulması ve günün her saatinde ulaşılabilir olması hedeflenmiştir. Seçilen konum bir başka önemli kamusal donatı olan üniversite hastanesine de yakındır. Böylece hastane kullanıcılarının da camiye kolaylıkla ulaşmaları sağlanabilecektir. Caminin doğusunda ise İlahiyat Fakültesi için yer ayrılmış, böylece bu iki ilişkili işlev arasında doğrudan bağlantı kurulması için olanak sağlanmıştır. İbadethane haciminin doğusunda, güneyinde ve batısında, üniversite yerleşkesiyle cami arasında oluşturulan koru ve park ibadetin gerektirdiği sakin ve huzurlu atmosferi oluşturmaya katkı sağlayacaktır. Topoğrafyanın verdiği olanaktan yararlanarak bodrum katında 80 araçlık bir kapalı otopark oluşturulmuştur.

Cami önerisinin temelinde toplanma, bir araya gelme ve birleşme (tevhid) ilkeleri belirleyici olmuştur. Bu amaçla ana ibadet mekanı kare planlı tekil bir mekan ve ona eklenen revaklarla çevrili bir avludan oluşmaktadır. İbadethane alanını destekleyen fonksiyonları (abdesthane, gasilhane, dernek odaları, lojman vb.) destekleyen mekanlar ayrı bir kütle içerinde konumlandırılmışlardır. İbadet hacmi, avlu ve destek birimler arasında yarı-açık alanlar ile çevrelenmiş büyük bir avlu bulunmaktadır. Bu alanın aynı zamanda cenaze merasimlerinin gerçekleştiği alan olarak kullanılması planlanmaktadır.

Cami ana mekanını kuşatan kabuk iç mekanla dış mekanın bütünleşmesini sağlamak amacıyla, mihrap cephesi dışında olabildiğince saydam ve geçirgendir. Böylece iç mekanda ibadet ederken caminin etrafında teşkil edilen koruyu ve gök kubbeyi görmek mümkündür. Bu saydamlık caminin doğal olarak aydınlatılmasına da katkıda bulunmakta, içeride aydınlık ve ferah bir ortamın oluşmasına katkıda bulunmaktadır.

Künye
Proje Yeri: Değirmenaltı, Tekirdağ
Proje Tipi: Cami / Mescit
Proje Tipi Grubu: Dini
İşveren: Namık Kemal Üniversitesi
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 21.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 9.630 m²

Pin It
Mimar

Yüksel Demir

Ali Eray

Burçin Yıldırım

Pınar Gökbayrak