Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

TBMM Camisi

Çinici Mimarlık ofisinin tasarladığı TBMM Camisi Kompleksi projesi 1995 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü.

İçinde yer aldığı TBMM kompleksinin anıtsallığından bilinçli bir biçimde kaçınan bu mütevazı yapı alışılagelmiş cami mimarisinden ayrılarak yeni bir tasarım öneriyor.

Caminin büyük bölümü arazinin eğimi içine gizlenirken yalnızca bazı bölümleri çevresindeki peyzajın üzerine yükseliyor. Bu yatay özellik alışılmış elemanların parçacı ve soyut kullanımıyla destekleniyor.

Minare iki balkon ve bir selvi ağacıyla temsil edilirken, kubbenin yerini peyzajdan yükseliyormuş izlenimi veren teraslanmış bir piramit alıyor. Cami, camdan kıble duvarı ve mihrap gibi bütünüyle yeni mekansal düzenlemeleri de barındırıyor. Yöneldiği manzara ise teraslanmış bir gömük bahçe...

Dini mekan, geçmişin mimari alışkanlıklarına dayanmaktan kaçınarak, form, mekan, ve ışığın işlenişiyle ve peyzaj- bina ilişkileriyle tanımlanıyor. Mimari olarak çağdaş dünyanın camisi için simgesel olasılıklar ve tasarım alternatifleri üreten güçlü bir ifade yaratılması projenin en önemli hedeflerinden biri.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Tipi: Cami / Mescit
Proje Tipi Grubu: Dini
Proje Başlangıç Yılı: 1986
Proje Bitiş Yılı: 1989
İnşaat Başlangıç Yılı: 1986
İnşaat Bitiş Yılı: 1989
Arsa Alanı: 2.500 m²
Toplam İnşaat Alanı: 750 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Behruz Çinici

Can Çinici
Yardımcı Mimar(lar)
Orhan Berk
Haldun Ertekin