Other Works
Similiar Projects

TBMM Camisi

Çinici Mimarlık ofisinin tasarladığı TBMM Camisi Kompleksi projesi 1995 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü.

İçinde yer aldığı TBMM kompleksinin anıtsallığından bilinçli bir biçimde kaçınan bu mütevazı yapı alışılagelmiş cami mimarisinden ayrılarak yeni bir tasarım öneriyor.

Caminin büyük bölümü arazinin eğimi içine gizlenirken yalnızca bazı bölümleri çevresindeki peyzajın üzerine yükseliyor. Bu yatay özellik alışılmış elemanların parçacı ve soyut kullanımıyla destekleniyor.

Minare iki balkon ve bir selvi ağacıyla temsil edilirken, kubbenin yerini peyzajdan yükseliyormuş izlenimi veren teraslanmış bir piramit alıyor. Cami, camdan kıble duvarı ve mihrap gibi bütünüyle yeni mekansal düzenlemeleri de barındırıyor. Yöneldiği manzara ise teraslanmış bir gömük bahçe...

Dini mekan, geçmişin mimari alışkanlıklarına dayanmaktan kaçınarak, form, mekan, ve ışığın işlenişiyle ve peyzaj- bina ilişkileriyle tanımlanıyor. Mimari olarak çağdaş dünyanın camisi için simgesel olasılıklar ve tasarım alternatifleri üreten güçlü bir ifade yaratılması projenin en önemli hedeflerinden biri.

Map
Details
Project Location: Ankara
Project Type: Mosque / Prayer Room
Proje Tipi Grubu: Dini
Project Start Date: 1986
Project End Date: 1989
Construction Start Date: 1986
Construction End Date: 1989
Building Plot Area: 2.500 m²
Total Construction Area: 750 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Behruz Çinici

Can Çinici
Contributing Architect(s)
Orhan Berk
Haldun Ertekin