Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Senegal Kent Pazarı

Senegal Kent Pazarı projesi, Senegal Hükümeti’nin talebi üzerine hazırlanmış olup, proje çoğunlukla sokak satıcıları olmak üzere kentlerdeki dağınık ticari faaliyetleri bir kent pazarında daha düzenli bir şekilde bir araya getirmeyi amaçlar.

Halihazırda gerek başkent Dakar’da gerek diğer kentlerde günlük ticaret çoğunlukla sokaklarda, araç yolunun iki yanına sıralanmış tezgahlarda gerçekleşmektedir. Bu ortamlar hem düzensiz ve satıcı için mal güvenliğinden uzak, hem de alıcı için hijyen koşullarını karşılamamaktadır. Aynı zamanda gayriresmi ticaretin önünü açmakta ve vergilendirme sistemi işlememektedir. Tüm bu olumsuz koşulların önüne geçmek üzere Senegal Ticaret Bakanlığı’nın önayak olduğu proje ile sokak satıcıları ağırlıklı olmak üzere günlük ticaretin toplandığı kent pazarları projesi, PAB Mimarlık tarafından tasarlandı. Devletin ve toplumun ekonomik ve sosyal koşulları da göz önünde bulundurularak, ekonomik, yerel iklim ve malzemenin bilincinde modüler ve esnek bir tasarım ile kent pazarlarının farklı kentlerin farklı ihtiyaçlarına adapte olabilmesi hedeflendi. Senegal Hükümeti’nin öncelikli hedefi ise yangın geçirmiş olan Kaolack Pazarı’nı yeni yerine taşımak, ardından ise toplam 13 farklı noktada farklı ölçeklerde kent pazarlarını kullanıma açabilmek idi. 

Birim modülün 5x7m’lik bir dükkan ünitesinden oluştuğu pazar yerinin, arazinin ihtiyaçlarına göre kat sayısı, malzeme seçimi ve bir araya geliş biçimi kolayca adapte edilebilir. Hızlı ve yerinde kolay imalat için çelik taşıyıcı sistem önerilmiş, zemine de minimum müdahalede bulunacak şekilde detaylandırılmıştır. Kaplama malzemesi olarak sık kullanılan tuğla veya kuru duvar sistemi önerilmiştir. Dükkan cephesi de yine farklı ihtiyaçlara göre şekillenecek şekilde, cam vitrinli, tamamen açılabilir metal veya bambu kepenkli ya da cephede sabit tezgahlı ve yarı açılır kepenkli olmak üzere farklı ürün ve ticaret alışkanlıklarına uyarlanabilir şekilde tasarlanmıştır. Dükkanlar tek cepheli olup sırt sırta yerleşebilecekleri gibi, tek modüle çift cepheden de giriş sağlanabilir.

Dükkan modülleri, arazinin boyutu, araç yolu ile ilişkisi ve hizmet edeceği nüfus göz önünde bulundurularak yerin spesifik ihtiyaçlarına göre farklı varyasyonlar ve sayılarda bir araya getirilebilir. Modüller temel olarak iki ana düzende gruplanabilir: Avlulu düzen; ortadaki açık alanda asmagerme sistemli daha esnek tezgahlara veya çeşitli sosyal etkinliklere evsahipliği yapabilirken; sokak düzeni ise karşılıklı dükkanlarıyla daha yoğun alanlar oluşturmaya elverişlidir. Senegal’de iklimin de elverişli olması nedeniyle pek çok sosyal faaliyet ve eğlence sokaklarda yapıldığı için bu geleneğin de kent pazarına entegre edilmesi önerilmiş kent pazarı içinde oluşturulacak açık alanların farklı faaliyetlere evsahipliği yapması öngörüldü.

Pazar yerleşimlerindeki temel tasarım prensiplerinden biri de içedönük pazar alanları elde ederek, kentleşmenin henüz tamamlanmadığı alanlarda mekanı sınırlandırıp tanımlayabilmek, pazar alanına giriş çıkışları birkaç noktaya indirip geceleri güvenliği kolayca sağlayabilmek oldu. Modüllerin bir araya gelişi aynı zamanda gölgeli açık alanlar elde edecek doğal hava sirkülasyonuna elverecek şekilde iklim verilerini de dikkat aldı.

Ülke çapında kolayca uygulanabilmesi için yerel, mütevazı ve ekonomik malzeme seçkisi ile tasarlanmış olmakla birlikte Dakar kent merkezi gibi daha prestijli alanlarda kapalı çarşı alanlarının eklenebilmesi, farklı malzeme seçimleriyle aynı strüktür ve kurgu kolayca adapte edilebilmesi öngörüldü.

Künye
Proje Yeri: Senegal
Proje Tipi: Pazar Yeri
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Senegal Devleti Ticaret Bakanlığı
Proje Başlangıç Yılı: 2014

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Pınar Gökbayrak

Ali Eray

Burçin Yıldırım
Yardımcı Mimar(lar)
Çağlar Yılmaz